wyjaśnienia wykonawcy

  Wyjaśnienia składane przez wykonawcę muszą odnosić się do żądań zawartych w piśmie zamawiającego

Wyjaśnienia składane przez wykonawcę muszą odnosić się do żądań zawartych w piśmie zamawiającego

Przepisy ustawy Pzp nie ustalają jednego uniwersalnego wzorca co do treści składanych wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. W konsekwencji ocena musi następować w kontekście wezwania i możliwej jego obiektywnej wykładni z uwzględnieniem danych okoliczności. W rozpoznawanym postępowaniu nie można było przyjąć, że z treści wezwania wynikał obowiązek odniesienia się do wszystkich pozycji kosztorysu ofertowego, ponieważ nie wynikało to wprost z treści tego wezwania. Tym samym brak odniesienia się do wszystkich pozycji nie mógł powodować odrzucenia oferty. Ponadto wskazane w wezwaniu zamawiającego pozycje – głównie związane z pracami brukarskimi jak, wskazywał wykonawca, były kluczowe dla całkowitej ceny jego oferty, podobnie jak do całkowitej wartości kosztorysu inwestorskiego. Tym samym brak jest podstaw do przyjęcia interpretacji treści wezwania, jaką przedstawił odwołujący się wykonawca, opierając się na treści wezwania, jaka została do niego skierowana (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 maja 2023 r., sygn. akt KIO 1166/23).

Czy wolno wyjaśniać z wykonawcą rozbieżności w zakresie terminu ważności i gramatury produktu?

Pytanie:

Zamawiający prowadzi postępowanie na dostawę dżemów niskosłodzonych. Z procedury odrzucono 3 oferty i pozostała tylko jedna. Wykonawca, zgodnie z siwz, na wezwanie zamawiającego (art. 26 ust. 2 ustawy Pzp) złożył opisy zaoferowanych produktów. Analizując złożone dokumenty, zamawiający zauważył, że dżemy zawierają krótki termin przydatności do spożycia (niezgodny z siwz) oraz zbyt dużą zawartość cukru w produkcie, wobec czego wezwał wykonawcę (art. 26 ust. 4) do złożenia wyjaśnień. Wykonawca dostarczył nowe opisy oraz oświadczenie producenta, że dżemy produkowane dla wykonawcy będą mieć wymaganą datę ważności. Analizując nowe i dotychczasowe dokumenty, zamawiający zauważył, że zaoferowana marmolada nie spełnia wymagań siwz (w siwz jest opakowanie 1 kg–1,5 kg, w dokumentach 5 kg), wobec czego zażądano od wykonawcy wyjaśnień dotyczących gramatury marmolady. Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie dostarczył ponownie nowe dokumenty (opisy), w których wskazano prawidłową gramaturę. Niestety termin ważności podany w dokumencie nadal jest niezgodny z wymaganiami zamawiającego. Wykonawca ponownie załączył do dokumentów oświadczenie producenta potwierdzające, że termin ważności będzie właściwy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający? Czy złożenie nowych dokumentów na każde wezwanie do wyjaśnień jest wystarczające i zwalnia zamawiającego z obowiązku określonego w art. 26 ust. 3 ustawy Pzp? Czy zamawiający powinien uznać oświadczenie producenta, mimo że karta produktu wskazuje na inny termin ważności?

Czy w ramach wyjaśnień wykonawca może wskazać rok produkcji oferowanego urządzenia?

Pytanie:

Zamawiający wymagał w siwz, aby wykonawca zaoferował urządzenia „wyprodukowane nie wcześniej niż w 2019 roku”. W formularzu ofertowym zamawiający zamieścił zapis „Oświadczam/my, że oferowany przedmiot zamówienia jest wyprodukowany nie wcześniej niż w 2019 roku” i takie oświadczenie zawarte w formularzu wykonawca podpisał. Wraz z ofertą wykonawca był zobowiązany złożyć wypełnioną i podpisaną specyfikację techniczną przedmiotu zamówienia, w której samodzielnie wpisywał producenta, model i rok produkcji urządzenia. Wykonawca w złożonej specyfikacji technicznej wpisał „Rok produkcji: 2018”. W związku z powyższym, jak powinien postąpić zamawiający:

1)     czy odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ jej treść nie odpowiada treści siwz?,

2)     czy wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp jaki jest faktyczny rok produkcji? Czy takie wezwanie nie będzie potraktowane jako niedopuszczalne prowadzenie negocjacji z wykonawcą i czy wyjaśnienia nie będą prowadziły do zmiany treści oferty, jeżeli wykonawca napisze, że rok produkcji to 2019?

Zamawiający powinien wystąpić do wykonawcy na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp o wskazanie prawidłowego oświadczenia tj. jednoznacznego określenia, jaki jest rok produkcji oferowanego urządzenia.

wezwanie do złożenia wyjaśnień

W jakich okolicznościach wezwanie wykonawcy do wyjaśnień będzie obligatoryjne?

W toku badania i oceny ofert podmiot zamawiający może żądać złożenia wyjaśnień przez wykonawców dotyczących oferowanego asortymentu. Czy jest to jego uprawnienie czy też − w niektórych okolicznościach − obowiązek? Sprawdź, w jakich sytuacjach instytucja zamawiająca może zostać zobligowana do zastosowania wezwania do udzielenia wyjaśnień i nie powtarzaj błędów innych jednostek.

Najważniejsze w artykule:

  1. W przypadku wybranego wykonawcy zamawiający dysponując dowodem z korespondencji elektronicznej, nie podjął żadnych czynności, by ustalić, czy złożone przez wykonawcę oświadczenie było prawdziwe.
  2. Zamawiający bez ustalenia prawdziwości oświadczenia nie mógł mieć pewności, że podjął zgodną z ustawą czynność wyboru oferty najkorzystniejszej danego wykonawcy.
  3. Zarówno prezes UZP podczas kontroli jak i KIO uznali, iż zamawiający powinien był skorzystać z możliwości wezwania wykonawcy do złożenie wyjaśnień.
  4. Prezes UZP i KIO podkreślili, że art. 87 ust. 1 ustawy Pzp wyznacza ogólne ramy i uwarunkowania dotyczące stosowania instytucji wyjaśnień treści oferty, która może służyć wyjaśnieniu różnego rodzaju kwestii, posiadających większe lub mniejsze znaczenie z punktu widzenia oceny ofert.
  5. Wskazano, że istnieją sytuacje, w których wezwanie do złożenia wyjaśnień treści oferty będzie miało charakter fakultatywny i ewentualne zaniechanie jego skierowania nie będzie miało większego znaczenia z punktu widzenia oceny ofert. Jednak zamawiający zawsze w prowadzonym postępowaniu powinien rozważyć, czy w okolicznościach faktycznych określonej sprawy, z uwagi na charakter i wagę kwestii, która miałaby podlegać wyjaśnieniu, oraz ewentualne następstwa braku dokonania tej czynności, skorzystanie z dyspozycji tego przepisu powinno być fakultatywne czy obligatoryjne.