Czy w trakcie realizacji zadania wykonawca może zmienić podwykonawcę? Jakich formalności powinny dopełnić wówczas obydwie strony umowy? Sprawdź w krótkim omówieniu.
Wykonawca może zmienić podwykonawcę, który na etapie postępowania udostępniał mu swoje zasoby celem wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu na zasadach określonych w art. 462 ust. 7 ustawy Pzp.
Zdarza się, że na etapie realizacji umowy wykonawca dokonuje zmian w zakresie deklarowanego w ofercie podwykonawstwa. Kluczowe dla oceny wpływu tej zmiany na dalsze działania ma wyjaśnienie, że istnieją dwa rodzaje podwykonawców:
1) ci będący jednocześnie podmiotami trzecimi, które udostępniają na etapie postępowania własny potencjał, aby umożliwić wykonawcy wykazanie spełniania warunków udziału w postępowaniu,
2) niebędący tzw. podmiotami trzecimi.
Zgodnie z art. 462 ust. 7 ustawy Pzp, jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, aby wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu, wykonawca ma obowiązek potwierdzić zamawiającemu, że on sam albo proponowany inny podwykonawca spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania.
Regulacja ta zobowiązuje wykonawcę do wykazania w toku realizacji umowy, że zmiana podwykonawcy, który udostępnił w postępowaniu swój potencjał, nie doprowadzi do tego, że pomimo wstępnej deklaracji, zamówienie finalnie będzie realizować podmiot niedoświadczony lub osoby o mniejszych kompetencjach niż pierwotnie wymagane.
Tym samym zmiana na etapie realizacji umowy podwykonawcy, który nie udostępnił swoich zasobów, nie wywołuje żadnych skutków dla stron kontraktu.
Jeżeli jednak zmianie ulega podwykonawca, który udostępnił wykonawcy swój potencjał w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia i na podstawie art. 118 ust. 2 ustawy Pzp był zobowiązany wykonać roboty lub usługi, do których te zdolności są wymagane, należy stosować wytyczne z przywołanego wcześniej art. 462 ust. 7 ustawy Pzp.
W takich okolicznościach, zmiana podwykonawcy wiąże się z obowiązkiem wykazania, że:
spełnia warunki w stopniu nie mniejszym niż pierwotny podwykonawca, który udostępnił w postępowaniu swój potencjał.