Zmiany umów o zamówienia publiczne w statystykach UZP za 2022 rok

Stan prawny na dzień: 24.10.2023
Ubiegły rok to czas szczególnych zmian rynkowych, które powodowały konieczność modyfikacji zawartych kontraktów zamówieniowych.

Ubiegły rok to czas szczególnych zmian rynkowych, które powodowały konieczność modyfikacji zawartych kontraktów zamówieniowych. Warte uwagi jest, że względem 2021 roku ponad dwukrotnie wzrosła wówczas liczba ogłoszeń o dokonanych zmianach umów.

W 2022 roku opublikowano łącznie w Biuletynie Zamówień Publicznych i Dzienniku Urzędowym UE 20 916 ogłoszeń o zmianie umowy. W 2021 roku liczba ta wynosiła jedynie 8 613.

Liczba ogłoszeń o zmianach w zależności od przedmiotu umów przedstawiała się następująco:

  • ogłoszenia o zmianie umowy w zakresie usług – 41% (8 651),
  • ogłoszenie o zmianie umów na roboty budowlane – 32% (6 683),
  • ogłoszenia o zmianie umów na dostawy – 27% (5 582).

UZP zwrócił także uwagę na fakt, w jak wielu umowach o zamówienia publiczne w postępowaniach krajowych zamawiający przewidzieli możliwość dokonania zmian. Zgodnie z informacjami UZP w BZP, w 2022 roku opublikowano 126 753 ogłoszenia o zamówieniu, w których zamawiający przewidzieli możliwość dokonania zmiany umowy. Stanowiło to prawie 93% ogółu ogłoszeń o zamówieniu. W 2021 roku możliwość zmian postanowień zawartej umowy wskazano w 99 208 przypadkach (91% ogłoszeń o zamówieniu). Z uwagi na brak części informacji w upublicznianej przez Komisję Europejską w bazie danych dotyczącej ogłoszeń publikowanych w TED, nie jest możliwe uwzględnienie w tym zakresie danych z ogłoszeń publikowanych w Dz.Urz. UE.

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...