Oświadczenia dotyczące wykonawcy i innych podmiotów, na których zdolnościach i sytuacji wykonawca polega, nie zostały wyłączone z zakresu przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów. Można je zatem składać również w elektronicznej kopii. Przepis o obowiązku składania oryginału pisma – zobowiązania podmiotu trzeciego został uchylony 18 października 2018 r. (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 2 grudnia 2020 r., sygn. akt KIO 2820/20).
W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw obowiązują nowe zasady powoływania się na potencjał innego podmiotu przy wykazywaniu warunków udziału w postępowaniu. W efekcie nowelizacji z października 2018 roku § 5 ust. 1 rozporządzenia otrzymał następujące brzmienie: „Jeżeli oryginał dokumentu lub oświadczenia, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy, lub inne dokumenty lub oświadczenia składane w postępowaniu o udzielenie zamówienia, nie zostały sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, wykonawca może sporządzić i przekazać elektroniczną kopię posiadanego dokumentu lub oświadczenia”.
Należy uznać, co również potwierdza i orzecznictwo Izby (np. wyrok z 13 lutego 2019 r., sygn. akt 169/19), że zobowiązanie do udostępnienia zasobów wykonawcy może być składane w formie elektronicznej kopii.
Być może zainteresuje Cię także:
Komentarz redakcji:
Wyrok został wydany w świetle poprzednio obowiązującej ustawy Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Aktualnie – stosownie do regulacji ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. (Dz.U. poz. 2019 ze zm.) zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby przekazuje się w postaci elektronicznej i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym (w postępowaniach unijnych) lub także podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (w postępowaniach krajowych).
W przypadku gdy zobowiązanie zostało sporządzone jako dokument w postaci papierowej i opatrzone własnoręcznym podpisem, przekazuje się cyfrowe odwzorowanie tego dokumentu opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub osobistym (dwa ostatnie nie są dopuszczalne w postępowaniach unijnych) poświadczającym zgodność cyfrowego odwzorowania z dokumentem w postaci papierowej.