Podpisano międzynarodową umowę jaką jest nowe porozumienie w sprawie Zamówień Rządowych (GPA). Państwa członkowskie na jej mocy zobowiązują się do zapewnienia większej przejrzystości, konkurencyjności i dobrego zarządzania w przetargach.
Nowe brzmienie porozumienia GPA ma za zadanie m.in. zapewnić równe traktowanie wykonawców biorących udział w postępowaniach o zamówienia publiczne. Dotyczy to podmiotów pochodzących z terytoriów stron GPA. Zrewidowane Porozumienie, które obowiązuje od 6 kwietnia 2014 r. stawia większy nacisk na elektronizację w przetargach, w porównaniu z pierwotną umową z 1994 roku. Ponadto przewiduje m.in.:
Oprócz tego dla firm z Unii Europejskiej zwiększono dostęp do zagranicznych zamówień publicznych na kwotę ok. 30 mld euro rocznie. Dla firm z państwa członkowskich porozumienia GPA kwota ta wynosi 80-100 mld euro. Jest to możliwe m.in. dzięki rozszerzeniu zakresu obowiązywania GPA na zamawiających na szczeblu centralnym i poniżej niego, którzy do tej pory nie byli objęci porozumieniem. Dotyczy to 200 dodatkowych ministerstw, agencji rządowych oraz innych podmiotów.
Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska
Urząd Zamówień Publicznych