Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych spełniają podwójną rolę w systemie zamówień publicznych:
1) służą opisaniu przedmiotu zamówienia w przypadku robót budowlanych realizowanych w systemie „buduj” (art. 103 ustawy Pzp);
2) mają znaczenie przy ustaleniu wartości szacunkowej zamówienia na roboty budowlane realizowane w systemie „buduj” (art. 34 ustawy Pzp).
Są niezbędne do określenia standardu i jakości wykonania robót. Zawierają zbiory wymagań związanych z zamawianymi robotami budowlanymi. Służą określeniu właściwości wyrobów budowlanych oraz oceny prawidłowości zastosowanych materiałów a także oceny prawidłowości wykonania poszczególnych robót.
Zakres i formę specyfikacji określają przepisy wykonawcze do ustawy Pzp, czyli rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (par. 12–14).
Specyfikacje zawierają wymagania zamawiającego w zakresie sposobu i standardu wykonania robót budowlanych objętych przedmiotem zamówienia, zasady weryfikowania jakości wykonywanych robót, a także te dotyczące sposobu ich odbioru.
Jako dokumenty określające standard i jakość wykonania robót budowlanych, mogą stanowić ten element opisu przedmiotu zamówienia, który pozwoli zamawiającemu na zastosowanie w postępowaniu o udzielenie zamówienia wyłącznie kryterium ceny lub zastosowanie tego kryterium w zakresie większym niż 60%. Ustawa Pzp wskazuje bowiem, że zamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy, oraz ich związki mogą zastosować kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert albo jako kryterium o wadze przekraczającej 60%, jeżeli określą w opisie przedmiotu zamówienia wymagania jakościowe odnoszące się do co najmniej głównych elementów składających się na przedmiot zamówienia.
Skład specyfikacji zależy od stopnia skomplikowania robót budowlanych. Na specyfikacje składają się dokumenty dotyczące: wykonania robót i odbioru robót podstawowych, rodzajów robót według przyjętej systematyki lub rodzajów robót według grup robót.
Jeżeli przedmiotem zamówienia jest budowa lub remont w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, to specyfikacje opracowuje się z uwzględnieniem podziału grup robót według Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) i określa się w nich co najmniej:
Aby uniknąć powielania w każdym opracowaniu wymagań wspólnych dla robót budowlanych, można je ująć w ogólnej specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych.
Minimum informacji, które muszą zawierać specyfikacje to:
Zobacz także: KOSZTORYS INWESTORSKI, DOKUMENTACJA PROJEKTOWA
Podstawa prawna