gaz płynny

Dostawy gazu według Prawa zamówień publicznych

Dostawy gazu według Prawa zamówień publicznych 2023

Coraz więcej pytań naszych Czytelników dotyczy nieudanych postępowań na dostawy gazu. Ich źródło tkwi głównie w bardzo dynamicznie rosnących cenach. Wobec tego niejednokrotnie przeprowadzony szacunek wartości zamówienia dezaktualizuje się jeszcze przed wszczęciem postępowania lub w jego trakcie. Problemem jest także brak ofert, ponieważ wykonawcy nie są w stanie przewidzieć, jak zachowa się rynek podczas realizacji długoterminowego kontraktu. W poniższym artykule przeczytasz m.in.: jak w praktyce oszacować zamówienie na dostawę gazu na 2023 rok i kiedy dostawy gazu wolno zamówić w trybie z wolnej ręki.

W tym artykule
  • Jeżeli zamawiający szacuje wartość zamówienia na dostawy gazu na 2023 rok, przy czym w tym roku obowiązują „preferencyjne” ustawowe stawki dla części odbiorców, to – co do zasady – zamawiający może uwzględnić przy szacowaniu stawki niższe dla tych punktów, które są objęte ochroną taryfową.
  • Szacując dostawę gazu, zamawiający powinien w pierwszej kolejności zastosować art. 35 ust. 1 ustawy Pzp. Jeżeli ta kwota okaże się mniejsza niż 130.000 zł, zamawiający może przeprowadzić procedurę wyboru  wykonawcy według wewnętrznego regulaminu udzielania zamówień (np. zapytanie ofertowe). Jeżeli kwota zamówienia okaże się równa co najmniej 130.000 zł, należy stosować ustawę Pzp.