maszyny i urządzenia

Czy kompatybilność oferowanych urządzeń z posiadanym sprzętem może stanowić kryterium oceny?

Pytanie:

Zamawiający kupuje zestaw do endoskopii składający się z toru wizyjnego oraz endoskopów do badania poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego (gastroskopy, kolonoskopy). W pracowni endoskopii posiada już 3 zestawy endoskopii jednego producenta i kilkanaście dedykowanych do nich endoskopów. Od strony technicznej endoskopy danego producenta mogą współpracować tylko z torami wizyjnymi tego producenta. Obecnie zamawiający prowadzi przetarg na zakup kolejnego zestawu do endoskopii. Dopuszczono możliwość złożenia oferty przez różnych producentów. Od strony funkcjonalnej, technicznej i organizacyjnej korzystne byłoby jednak dla zamawiającego zakupienie zestawu, który będzie kompatybilny z posiadanymi już urządzeniami. Mógłby bowiem wówczas zamiennie stosować nowe i stare endoskopy. Starych urządzeń jest kilkanaście, a nowych będzie jedynie 5 szt. Oznacza to, że zamawiający będzie mógł dziennie na nowym zestawie wykonać tylko 5 badań, gdyż po każdym z nich endoskopy muszą podlegać sterylizacji. W przypadku awarii nowego toru wizyjnego nowo kupione endoskopy nie będą mogły być wykorzystane, a w przypadku awarii endoskopu zmniejszy się liczba możliwych do wykonania badań na nowym zestawie. Czy w związku z tym zamawiający może ustanowić kryterium oceny ofert, w którym przyzna dodatkowe punkty wykonawcy, który zaproponuje zestaw endoskopowy kompatybilny z tymi posiadanymi?

Dobór urządzeń do wykonania zamówienia może zostać objęty tajemnicą przedsiębiorstwa

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym powyżej kwot unijnych na dostawę i montaż instalacji solarnych oraz kotłów c.o. na terenie gminy wpłynęła jedna oferta. Wykonawca zawarł w formularzu ofertowym informację, że zastrzega tajemnicę przedsiębiorstwa w dokumentach, które złoży na wezwanie zamawiającego zgodnie z art. 24aa ustawy Pzp (prowadzimy procedurę odwróconą).

Jako tajemnicę zastrzegł m.in. karty katalogowe i certyfikaty. Wykonawca podnosi, że dokumenty te zawierają informacje dotyczące proponowanych urządzeń, a dobrano je specjalnie na potrzeby przetargu i dostosowano do określonych w siwz potrzeb. Twierdzi, że jest to system, który stanowi przygotowany przez niego produkt technologiczny wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz znajomości rynku (know-how).

Dodatkowo zastrzegł także jawność wykazu doświadczenia i przedłożonych na jego potwierdzenie referencji. W jego ocenie zawierają one informacje o źródłach pozyskiwania zamówień, co stanowi istotną wartość gospodarczą, a konkurencja po odtajnieniu tych informacji może próbować przejąć jego kontrakty i składać dalsze oferty współpracy jego zleceniodawcom, gdyż na rynku instalacji OZE panuje bardzo aktywna konkurencja. Wykonawca informuje także, że w firmie powyższe dane (posiadane referencje i potencjał osobowy) są objęte polityką ochrony informacji niejawnych. Zawarto także odpowiednie umowy wyłączające możliwość upubliczniania tych danych i zobligowano personel do zachowania ich w tajemnicy. Czy zamawiający powinien odtajnić zastrzeżone dokumenty?