strategia koncyliacyna

Podczas realizacji zamówienia niejednokrotnie spotkasz się z koniecznością rozstrzygnięcia sporu między Tobą a drugą stroną kontraktu.

Mediacja i koncyliacja w Pzp – sposoby na polubowne rozwiązywanie sporów w zamówieniu publicznym

Podczas realizacji zamówienia niejednokrotnie spotkasz się z koniecznością rozstrzygnięcia sporu między Tobą a drugą stroną kontraktu. Zanim skierujesz sprawę do sądu powszechnego, podejmij próbę przeprowadzenia mediacji lub innego polubownego rozwiązania konfliktu. Zgodnie z Pzp możesz – po spełnieniu określonych warunków – złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji do sądu lub mediatora. Warto jednak podjąć także samodzielną próbę zawarcia ugody. Dzięki takim działaniom możesz zyskać na czasie, zaoszczędzić środki związane z procesem oraz terminowo zrealizować zamówienie publiczne.

W artykule przeczytasz o tym, kiedy spór może zakończyć się przed sądem polubownym oraz jak w praktyce przebiega ten proces. Dowiesz się również, jak krok po kroku zawrzeć ugodę bez formalnej pomocy mediatora i koncyliatora.

W tym artykule
  • Procesy sądowe mogą być kosztowne i czasochłonne, dlatego w przypadku konfliktu podczas realizacji umowy o zamówienie publiczne warto rozważyć opcje pozasądowe.
  • Zamawiający i wykonawcy mają do wyboru m.in. mediację i koncyliację. Mogą także spróbować zawrzeć ugodę we własnym zakresie, nie korzystając z pomocy osoby mediatora bądź koncyliatora. 
  • Mediacja przynosi wiele korzyści, w tym oszczędności finansowe. Poprawia także współpracę między zamawiającym a wykonawcą, pomagając w odbudowie i zachowaniu relacji. Pozasądowe rozwiązania sporów umożliwiają elastyczniejsze podejście do problemu. Strony mają większy wpływ na ostateczne rozwiązanie, co może prowadzić do bardziej satysfakcjonujących wyników.
  • Wynagrodzenie mediatora jest ustalane przez strony, ale ma ustawowe ograniczenia. Koszty postępowania mediacyjnego w Sądzie Polubownym to 5.000 zł, choć ostatecznie zależą także od liczby posiedzeń, na których spotykają się strony.
  • Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP jest odpowiedni w sprawach z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
  • Postępowanie mediacyjne jest niejawne, a strony i mediator mają obowiązek zachowania w tajemnicy informacji, które pozyskały podczas mediacji.
  • Prokuratoria Generalna RP wydała rekomendacje dotyczące polubownego rozwiązywania sporów – także bez udziału sądu i mediatora. Zalecenia obejmują 5 etapów postępowania w przypadku konfliktu, poczynając od monitorowania realizacji umowy, poprzez ocenę kwestii spornych aż do zawarcia ugody. Ich omówienie znajdziesz w artykule.