4 pytania o unieważnienie postępowania – kiedy jest możliwe i jego konsekwencje dla zamawiającego i wykonawców

Stan prawny na dzień: 05.07.2022
4 pytania o unieważnienie postępowania – kiedy jest możliwe i jego konsekwencje dla zamawiającego i wykonawców

W niektórych sytuacjach zamawiający ma obowiązek unieważnić wszczęte postępowanie. Istotne jest jednak to, iż nie ma on w tym przypadku dowolności w podejmowaniu decyzji odnośnie do anulowania procedury. Wiążą go bowiem ściśle przesłanki unieważnienia postępowania, które opisuje ustawa Pzp. Unieważnienie bezpodstawne zaś naraża go na określoną odpowiedzialność.

W artykule zebraliśmy najnowsze pytania naszych Czytelników związane z kwestią unieważnienia przetargu. Sprawdź, kiedy błędne warunki udziału w postępowaniu oraz kryteria oceny ofert mogą stanowić podstawę unieważnienia. Dowiedz się, jak ogłosić unieważnienie procedury. Zyskaj pewność, czy Twoja decyzja o unieważnieniu nie narazi Cię na określone sankcje.

W tym artykule
  • Unieważnienie postępowania z naruszeniem Prawa zamówień publicznych narusza dyscyplinę finansów publicznych. Nie może być jednak podstawą korekty finansowej w projekcie współfinansowanym przez UE. Zamawiający nie podlega wówczas również karze pieniężnej nakładanej przez prezesa UZP.
  • Nie każdy błąd zamawiającego skutkuje koniecznością czy możliwością unieważnienia procedury. Jeśli kryterium opisano jasno i wykonawcy wiedzą, co i jak będzie oceniał zamawiający, to nie ma podstaw, aby unieważnić postępowanie.
  • Zamawiający ma obowiązek opublikować ogłoszenie o unieważnieniu w terminie 30 dni od daty unieważnienia. Naruszenie tego obowiązku skutkuje poważnymi sankcjami. Konsekwencje wynikają z regulacji ustawy o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
  • Zawinione przez zamawiającego zakłócenie równego traktowania wykonawców i brak zachowania uczciwej konkurencji w postępowaniu powinny skutkować unieważnieniem procedury na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp.

Sprawdź też: Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – kiedy jest możliwe wg Prawa zamówień publicznych

Teraz o najnowszych artykułach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź już zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się TUTAJ >> https://twojasystent.pl/

Pozostało jeszcze 87% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła