8 pytań o ustawę o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji Rosji wobec Ukrainy i o wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

Stan prawny na dzień: 27.04.2022
8 pytań o ustawę o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji Rosji wobec Ukrainy i o wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. poz. 835) wywołała lawinę pytań o jej praktyczne stosowanie w postępowaniach. Właściwie z dnia na dzień zamawiający i wykonawcy musieli wprowadzić nowe zapisy w dokumentach zamówienia oraz składanych ofertach. Jak zmienić dokumentację, jeśli termin składania ofert przypada przed 30 kwietnia br. oraz po tej dacie? Czy weryfikować wykonawcę pod kątem nowych przesłanek wykluczenia, jeśli w trwającej procedurze złożył on już ofertę? Za pomocą jakich dokumentów sprawdzić niepodleganie wykluczeniu? To jedynie część wątpliwości, z którymi zwrócili się do nas czytelnicy. Sprawdź wyjaśnienia ekspertów.

W tym artykule
  • Zamawiający, nawet po terminie złożenia ofert ma obowiązek zweryfikować, czy wykonawcy nie podlegają wykluczeniu z art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
  • Zamawiający we wszystkich rozpoczętych procedurach ma obowiązek zmienić ogłoszenie o zamówieniu oraz SWZ. Powinien do nich dopisać dodatkowe, nowe przesłanki wykluczenia. Wykonawcy muszą zaś złożyć zmodyfikowane odpowiednio oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu z postępowania.
  • W przypadku zamówień i konkursów o wartości mniejszej niż 130.000 zł zamawiający powinien zażądać od wykonawcy, z którym zawrze umowę o zamówienie publiczne, oświadczenia o braku podstaw wykluczenia z art. 7 ust. 1 specustawy.
  • Nie trzeba weryfikować podstaw wykluczenia z art. 7 ust. 1 specustawy wobec podwykonawcy, który nie jest podmiotem trzecim udostępniającym wykonawcy swoje zasoby.
  • Zamawiający sektorowi zastosują nowe przesłanki wykluczenia m.in. do postępowań, które prowadzą zgodnie z wewnętrznymi regulaminami.

Więcej na ten temat przeczytasz także w Top temacie:

>> Wojna Rosja – Ukraina – wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów i zakaz udzielania im zamówień publicznych

Pozostało jeszcze 93% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...
Słowa kluczowe:
agresjaRosjaUkraina