Rosja

Zmiana art. 5k rozporządzenia sankcyjnego wobec Rosji – jak realizować wymogi formalne w przetargach?

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące stosowania art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz. UE nr L 229 z 31 lipca 2014, str. 1, ze zm.) w określonym aktualnym brzmieniu.

Treść art. 5k ulegała i zapewne będzie ulegać kolejnym licznym zmianom w stosunku do jego brzmienia z rozporządzenia (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz. UE nr L 111 z 8 kwietnia 2022 r., str. 1), do której odwołuje się opinia zamieszczona na stronie internetowej UZP.

Jaką treścią art. 5k należy się posługiwać:

1)       na dzień przesłania ogłoszenia o zamówieniu do publikacji,

2)       na dzień składania ofert,

3)       w takcie oceny ofert (procedura odwrócona),

4)       przed oraz po zwarciu umowy?

Rozporządzenia zmieniające często wchodzą w życie następnego dnia po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a ich ujęcie w wersjach skonsolidowanych sporządzonych w języku polskim jest znacząco opóźnione. Przykładem, jest rozporządzenie Rady (UE) 2023/2878 z 18 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, którego wprowadzenie, udało się ustalić na podstawie wersji skonsolidowanej, opublikowanej dopiero 6 lub 7 lutego 2024 r. (data ustalona empirycznie).

Jeszcze o potwierdzaniu braku podstaw wykluczenia podmiotów związanych z Rosją

Pytanie:

Prowadzę postępowanie unijne na odbiór odpadów. Ofertę złożył jeden wykonawca, który spełnia warunki. Pytanie dotyczy wykluczenia związanego z Rosją tj. art. 5k i art. 7. W SWZ założyłem, że wykonawca wraz z ofertą oprócz JEDZ złoży oświadczenie o braku wykluczenia z art. 5k i art. 7 (za wzorem ze strony www UZP). Jednak w SWZ napisałem, że dokument ten (oświadczenie dotyczące braku wykluczenia z art. 5k i art. 7 złożone wraz z ofertą i JEDZ) potwierdzi brak podstaw wykluczenia. W SWZ w wykazie podmiotowych środków dowodowych nie umieściłem już nic związanego z Rosją. Po prostu w związku z wyjątkową sytuacją potraktowałem go tak jak podmiotowy środek dowodowy składany wyjątkowo wraz z ofertą. Teraz do mnie dotarło, że źle zrozumiałem zapisy umieszczone na portalu UZP dotyczące przesłanek wykluczenia związanych z Rosją (iż podmiotowym środkiem dowodowym dotyczącym art. 5k i 7 może być oświadczenie własne wykonawcy). Wydaje mi się, że należało najpierw poprosić o to oświadczenie, o które prosiłem a później w ramach podmiotowych np. o aktualność tych informacji.

Czy wobec tego mam wybrać wykonawcę (w końcu w SWZ napisałem, że dokument potwierdzi brak podstaw wykluczenia) i ewentualnie przed podpisaniem umowy poprosić o oświadczenie w sprawie aktualności tych informacji?

  Wniosek o zmianę umowy o zamówienie publiczne z uwagi na wojnę Rosja – Ukraina

Wniosek o zmianę umowy o zamówienie publiczne z uwagi na wojnę Rosja – Ukraina

Wojna między Rosją i Ukrainą uniemożliwia realizację wielu kontraktów o zamówienia publiczne na dotychczasowych zasadach. Wykonawcy tracą na współpracy i nie mogą sobie pozwolić na dalszą realizację umowy bez zmian jej postanowień. Jeśli jesteś wykonawcą i starasz się o zmianę umowy, skorzystaj z naszych wskazówek. Sprawdź, jak sformułować wniosek, aby było on skuteczny i skorzystaj z gotowego wzoru. Pamiętaj także, że możesz wnioskować o zmianę projektu umowy, jeśli bierzesz udział w postępowaniu i jeszcze nie zawarłeś kontraktu – szczegóły opisujemy w artykule.

8 pytań o ustawę o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji Rosji wobec Ukrainy i o wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

8 pytań o ustawę o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji Rosji wobec Ukrainy i o wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. poz. 835) wywołała lawinę pytań o jej praktyczne stosowanie w postępowaniach. Właściwie z dnia na dzień zamawiający i wykonawcy musieli wprowadzić nowe zapisy w dokumentach zamówienia oraz składanych ofertach. Jak zmienić dokumentację, jeśli termin składania ofert przypada przed 30 kwietnia br. oraz po tej dacie? Czy weryfikować wykonawcę pod kątem nowych przesłanek wykluczenia, jeśli w trwającej procedurze złożył on już ofertę? Za pomocą jakich dokumentów sprawdzić niepodleganie wykluczeniu? To jedynie część wątpliwości, z którymi zwrócili się do nas czytelnicy. Sprawdź wyjaśnienia ekspertów.