Negocjacje z ogłoszeniem krok po kroku – schemat procedury wg Prawa zamówień publicznych

Stan prawny na dzień: 05.06.2024
Negocjacje z ogłoszeniem wg Prawa zamówień publicznych

Negocjacje z ogłoszeniem to tryb udzielenia zamówienia, gdzie w reakcji na ogłoszenie o zamówieniu, wszyscy zainteresowani wykonawcy mogą zgłaszać wnioski o dopuszczenie do udziału w procedurze. Następnie, zamawiający wybiera wykonawców do etapu składania wstępnych ofert i prowadzi z nimi negocjacje w celu uzyskania jeszcze lepszych warunków realizacji zamówienia. Po zakończeniu negocjacji wykonawcy są zapraszani do złożenia ofert ostatecznych.

Zamawiający może również zdecydować o udzieleniu zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzania negocjacji, jeżeli zaznaczy taką opcję w ogłoszeniu o zamówieniu. Warto pamiętać, że tryb ten można zastosować tylko po spełnieniu określonych warunków ustawowych określonych w art. 153 ustawy Pzp. Procedurę można ponadto stosować wyłącznie przy zamówieniach przekraczających unijne progi wartościowe. Sprawdź, jak krok po kroku zlecić zamówienie w negocjacjach z ogłoszeniem.

W tym artykule
  • Negocjacje z ogłoszeniem to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, zamawiający zaprasza wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych, prowadzi z nimi negocjacje w celu ulepszenia treści ofert wstępnych, ofert składanych na etapie negocjacji. Po zakończeniu negocjacji zamawiający zaprasza wykonawców do składania ofert ostatecznych.
  • Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z okoliczności o których mowa w art. 153 Prawa zamówień publicznych. Jedną z nich jest sytuacja, kiedy to w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego wszystkie wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zostały odrzucone na podstawie art. 146 ust. 1 lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 226 ust. 1, lub zamawiający unieważnił postępowanie na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy Pzp.
  • Zamawiający zaprasza do składania ofert wstępnych wykonawców, których zweryfikował na podstawie oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Może następnie wybrać wykonawcę spośród złożonych ofert wstępnych bez prowadzenia negocjacji. Takie rozwiązanie musi jednak wcześniej przewidzieć w dokumentach zamówienia.
  • Jeśli zamawiający zdecyduje się na następny etap, należy pamiętać, że prowadzone negocjacje mają charakter poufny. Ustawa Pzp nie precyzuje, w jaki sposób negocjować z wykonawcami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić negocjacje na etapy. Można je prowadzić ustnie bądź pisemnie.

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...