Partnerstwo innowacyjne krok po kroku wg Prawa zamówień publicznych

Stan prawny na dzień: 12.06.2024
Partnerstwo innowacyjne w Prawie zamówień publicznych

Partnerstwo innowacyjne to procedura – jak sama nazwa wskazuje – służąca zakupowi innowacyjnej usługi, dostawy czy roboty budowlanej. Zamawiający kupuje w tym trybie zamówienie, którego w momencie jego wszczynania nie ma jeszcze na rynku. Produkt, usługa lub robota budowlana zarówno powstaje w trakcie procedury jak też jest w niej nabywana. Zanim zamawiający zdecyduje się skorzystać z partnerstwa innowacyjnego, musi się upewnić, że na rynku nie jest dostępne zamówienie, którego potrzebuje. Tryb partnerstwa innowacyjnego składa się z dwóch etapów - oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w procedurze i oceny ofert. O tym, jak intepretować przesłanki zastosowania partnerstwa innowacyjnego a także jak przeprowadzić postępowanie krok po kroku, piszemy w poniższym artykule. Znajdziesz w nim także wiele linków do przydatnych treści związanych z procedowaniem w tym trybie.

W tym artykule
  • Partnerstwo innowacyjne to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Zamawiający zaprasza wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych, prowadzi z nimi negocjacje w celu ulepszenia treści ofert wstępnych, ofert składanych na etapie negocjacji, po zakończeniu których zaprasza do składania ofert obejmujących prace badawczo-rozwojowe. Ich celem jest opracowanie innowacyjnego produktu, usługi lub robót budowlanych. Po ich opracowaniu dokonuje zakupu dostaw, usług lub robót budowlanych, pod warunkiem że odpowiadają one poziomom wydajności i maksymalnym kosztom, uzgodnionym między zamawiającym a wykonawcą lub wykonawcami (art. 189 ust. 2 ustawy Pzp).
  • Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie partnerstwa innowacyjnego w przypadku zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane, jeżeli nie są one dostępne na rynku (art. 189 ust. 1 ustawy Pzp). Należy przez to rozumieć, iż celem procedury jest wyprodukowanie i dostarczenie innowacyjnego produktu.
  • Partnerstwo innowacyjne to postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego odbywające się w dwóch etapach. W pierwszej fazie zamawiający wybiera wykonawców dopuszczonych do udziału w procedurze. W drugiej wybiera ofertę lub oferty wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia stanowiące podstawę zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
  • W omawianym trybie mamy do czynienia z innowacją w rozumieniu nowego produktu, usługi bądź roboty budowlanej. Jest to wdrażanie nowego lub znacznie udoskonalonego świadczenia, w tym m.in. procesów produkcji, budowy lub konstrukcji, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej w działalności gospodarczej, organizowania pracy lub relacjach zewnętrznych.

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...

Powiązane treści