Sposoby i przykłady, jak obliczyć wartość zamówienia publicznego – notatka, protokół szacowania

Stan prawny na dzień: 28.10.2022
Metody szacowania wartości zamówienia Pzp

Prawo zamówień publicznych zawiera precyzyjne i restrykcyjne reguły szacowania wartości przedmiotu zamówienia. Są to jednak teoretyczne wskazówki, które potem należy przełożyć odpowiednio na praktykę. W artykule znajdziesz pomocne w tym zakresie wytyczne oraz wzory dokumentów. Dowiesz się m.in. jak zlecić szacowanie zewnętrznemu podmiotowi, jakie są reguły szacowania według cenników na stronach internetowych, jak dokonać rozeznania rynku i wstępnej wyceny u wykonawców przed wszczęciem postępowania a także gdzie uzyskać bazy cenowe w przypadku szacowania robót budowlanych. W tekście zamieszczamy także wzory: planu zamówień, kosztorysu inwestorskiego, notatki z rozeznania rynku oraz dokumentów dotyczących szacowania usług powtarzających się okresowo oraz dostaw.

W tym artykule
  • Podstawą dla przygotowania kosztorysu inwestorskiego przy szacowaniu robót budowlanych są dokumentacja projektowa, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych, założenia wyjściowe do kosztorysowania i ceny jednostkowe robót podstawowych.
  • Opracowania (publikatory) zawierające bazy cenowe dla robót budowlanych to BISTYP (wydawnictwo Wolters Kluwer SA), INTERCENBUD (wydawnictwo Athenasoft Sp. z o.o.), ORGBUD (wydawnictwo ORGBUD SERWIS Sp. z o.o.), SEKOCENBUD (wydawnictwo OWEOB Promocja) oraz WACETOB (wydawnictwo WACETOB Sp. z o.o.).
  • Aby określić szacunkową wartość dostaw lub usług można np.: zwrócić się do wykonawców o wycenę usługi, skorzystać z informacji zamieszczonych na stronach internetowych, skorzystać z wiedzy profesjonalnego podmiotu zajmującego się wyceną danego rodzaju usług, wycenić je na podstawie wcześniej zrealizowanych usług.
  • Zamawiający bardzo często przy swojej prośbie o wycenę skierowanej do wykonawców podaje jedynie ogólne informacje. W takim przypadku wykonawca może przyjąć zakres prac i ryzyka (np. związanych z wysokością kar umownych) większy niż faktycznie wynikałby z dokumentacji zamówienia. Tym samym wykonawca może wskazać cenę znacznie wyższą niż powinien. Z drugiej strony wykonawca może nie uwzględnić potencjalnych prac i ryzyka, a w konsekwencji zaniżyć swoją cenę ofertową.
  • Korzystanie przy szacowaniu z informacji zamieszczonych na stronach internetowychsprawdzi się raczej przy mniej skomplikowanych usługach.
  • Nie ma generalne ustawowej reguły, która definiowałaby, kiedy dostawy są podobne. W każdym zamówieniu będzie to wymagało indywidualnej oceny.
  • Zagadnieniem, które budzi wątpliwości wśród zamawiających, jest sposób postępowania w przypadku, gdy wartość zamówienia oszacowano poniżej progów unijnych, a złożone oferty przekraczają tę wartość. Rozwiązanie zależy tu od liczby złożonych w postępowaniu ofert z ceną wyższą niż próg.
  • W wyniku postępowania prowadzonego w trybie podstawowym zamawiający udzielił zamówienia na trzy części. Dwie pozostałe unieważnił (np. z uwagi na brak ofert). Zamawiający chce ogłosić kolejne postępowanie, które swoim zakresem będzie odpowiadało temu, które obejmowało unieważnione części. Wówczas zamówienie zleca stosownie do wartości unieważnionych części.

Teoretyczne omówienie ustawowych reguł szacowania wartości zamówienia publikujemy tutaj: Szacowanie wartości zamówienia krok po kroku – jak w praktyce je przeprowadzić?

Poniżej lista wzorów dokumentacji związanej z szacowaniem, którą znajdziesz także w artykule:

Pozostało jeszcze 93% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.