Jak powinno po kolei prawidłowo przebiegać wykonanie procedury szacowania wartości zamówienia? Czy określając tę wartość, należy uwzględnić wskaźniki inflacji? Czy planując przetarg na przedmioty, które nie są ogólnodostępne, wolno na etapie szacowania ich wartości wystąpić do firm zajmujących się daną działalnością z wnioskiem o wycenę poszczególnych produktów bądź urządzeń? W artykule przeczytasz o praktycznych aspektach związanych z określaniem wartości zamówienia.
Prawo zamówień publicznych zawiera w sobie liczne regulacje (art. 28–36 ustawy Pzp) dotyczące szacowania wartości przedmiotu zamówienia, np. w podziale na usługi ciągłe lub powtarzające się, roboty budowlane itd. Co do zasady nie wskazuje jednak, jaką w praktyce przyjąć metodę szacowania.
Najważniejszą regulacją związaną z szacowaniem wartości zamówienia jest art. 28 ustawy Pzp. Stosownie do brzmienia tego przepisu podstawą ustalenia wartości szacunkowej jest całkowite wynagrodzenie szacunkowe wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone z należytą starannością. Zatem sposób szacowania wartości zamówienia, ma przede wszystkim gwarantować należytą staranność.
Należyta staranność przejawia się przede wszystkim w uwzględnieniu w wartości szacunkowej wszystkich warunków, jakie towarzyszą aktualnie, w momencie szacowania, danemu rynkowi.
Odpowiedź rynku – w wyniku zapytania zamawiającego o wycenę danego przedmiotu zamówienia – jest jedną z lepszych metod, które gwarantują pozyskanie najbardziej aktualnych cen na dany produkt czy usługę.
Jeśli istnieje możliwość pozyskania cen z ogólnodostępnych cenników – to również jest to jedna z dobrych metod, w sytuacji gdy takie cenniki istnieją. Zazwyczaj dotyczy to produktów i usług wystandaryzowanych, co do których cenniki znajdują się na stronach internetowych przedsiębiorców.
Z kolei jeśli zamawiający decyduje się oszacować zamówienie na podstawie ubiegłych lat (np. zrealizowanych już umów lub informacji od innego zamawiającego co do jego kontraktów z poprzednich lat) musi pamiętać, że należy uwzględnić nowe ceny i ilości zamówienia.
Przeczytaj o metodach szacowania - rozeznaniu rynku, analizie cenników internetowych, wycenie przez zewnętrzny podmiot - Sposoby i przykłady, jak obliczyć wartość zamówienia publicznego – notatka, protokół szacowania
Sprawdź, jak szacować zamówienia współfinansowane z UE: Zamówienia współfinansowane ze środków unijnych – jak opisać i oszacować zamówienie i wybrać stosowną procedurę?
Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:
Zaloguj się.