- Sposób szacowania zamówienia objętego projektem unijnym zależy od kategorii zamawiającego.
- Zamawiający w rozumieniu Pzp szacują zamówienie zgodnie z przepisami tej ustawy. Gdy ustalą, że wartość szacunkowa zamówienia dofinansowanego nie przekracza 130.000 zł, ustalają wartość realizowanych przez siebie zamówień w odniesieniu do danego projektu.
- Jeśli wartość zamówienia przekracza 130.000 zł, w drugim etapie szacowania zamawiający sprawdza, czy ustalona wartość zamówienia zobowiązuje go do tego, aby udzielić go w trybie zasady konkurencyjności. Pełen zakres zamówienia trzeba ustalić wyłącznie na podstawie tożsamości zamówień realizowanych w konkretnym projekcie.
- Jeżeli beneficjent środków nie należy do kręgu zamawiających z ustawy Pzp, wartość szacunkową zamówienia ustala, podobnie jak zamawiający, który stwierdzi, że kwota zamówienia nie przekracza progu bagatelności, dla pojedynczego projektu. Nawet jeśli realizuje podobne zamówienia w kilku projektach, to nie łączy ich wartości i nie zleca ich wspólnie. Działa wyłącznie w ramach jednego projektu unijnego.
- Warto pamiętać, że beneficjent projektu, który ma wątpliwości, jak dokonać zakupów w ramach projektu dofinansowanego z UE, zawsze może zwrócić się o dokonanie interpretacji postanowień Wytycznych dla konkretnego stanu faktycznego. Z pytaniem należy wystąpić do właściwej instytucji będącej stroną umowy lub instytucji, która wybiera projekty do dofinansowania.
Polecam także tekst o procedurze: Zasada konkurencyjności, zamówienia współfinansowane z UE krok po kroku – Pzp i wytyczne 2021–2027