Interes gospodarczy w utrzymaniu ważno ś ci umowy może by ć uznany za ważny interes publiczny, wył ą cznie w przypadku gdy unieważnienie umowy spowoduje niewspółmierne konsekwencje.
Taka konkluzja znajduje się w odnoszącym się do kwestii oddalenia bądź uwzględnienia odwołania art. 192 ust. 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych.
W rozumieniu wskazanego artykułu określenie to nie jest zatem równoznaczne z interesem gospodarczym związanym bezpośrednio z zamówieniem, obejmującym w szczególności konsekwencje poniesienia kosztów wynikających z: opóźnienia w wykonaniu zamówienia, wszczęcia nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, udzielenia zamówienia innemu wykonawcy oraz zobowiązań prawnych związanych z unieważnieniem umowy.
Na szczególne znaczenie ważnego interesu publicznego wskazuje przepis art. 192 ust. 3 pkt 2 lit. c Pzp:
Uwzględniając odwołanie, Izba może: (…)
2) jeżeli umowa w sprawie zamówienia publicznego została zawarta oraz zachodzi jedna z przesłanek, o których mowa w art. 146 ust. 1 (dot. przesłanek unieważnienia) …
c) nałożyć karę finansową albo orzec o skróceniu okresu obowiązywania umowy w przypadku stwierdzenia, że utrzymanie umowy w mocy leży w ważnym interesie publicznym, w szczególności w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
Przepis zawarty w ust. 3 jest rozwinięciem stwierdzenia zawartego w ust. 2 art. 192 Pzp, jednego z najistotniejszych dla systemu zamówień publicznych: Izba uwzględnia odwołanie, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia.
Kary finansowe, o których mowa w art. 192 ust. 3 pkt 2 lit. b i c, określone są w art. 193–195 Pzp. Nakłada się je KIO na zamawiającego, w wysokości do 10% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie, biorąc pod uwagę rodzaj i zakres naruszenia oraz wartość wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie, za które kara jest orzekana. Karę finansową należy uiścić w terminie 30 dni od uprawomocnienia się stosownego orzeczenia Izby lub sądu.
Patrz: Odwołanie; Kary finansowe.
Podstawa prawna
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 192 ust. 2, 3 oraz 5, art. 193–195.