Zakres podmiotowy i przedmiotowy zamówień w tych dziedzinach określa art. 131a ustawy ─ Prawo zamówień publicznych.
Przepisy rozdziału 4a pn. Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa (art. 131a–131w) stosuje się do zamówień publicznych udzielanych przez zamawiających, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–4, jeżeli przedmiotem zamówienia są:
1) dostawy sprzętu wojskowego (wyposażenia specjalnie zaprojektowanego lub zaadaptowanego do potrzeb wojskowych i przeznaczonego do użycia jako broń, amunicja lub materiały wojenne), obejmujące również jego części, komponenty lub podzespoły;
2) dostawy newralgicznego sprzętu (sprzętu do celów bezpieczeństwa, który wiąże się z korzystaniem z informacji niejawnych, wymaga ich wykorzystania lub je zawiera), obejmujące również jego części, komponenty lub podzespoły;
3) roboty budowlane, dostawy i usługi bezpośrednio związane ze sprzętem wojskowym lub newralgicznym sprzętem, obejmujące również jego części, komponenty lub podzespoły związane z cyklem życia tego produktu;
4) roboty budowlane i usługi do szczególnych celów wojskowych lub newralgiczne roboty budowlane (roboty budowlane do celów bezpieczeństwa, które wiążą się z korzystaniem z informacji niejawnych, wymagają ich wykorzystania lub je zawierają) lub usługi.
Te same przepisy stosuje się do zamówień dotyczących infrastruktury krytycznej, o której mowa w ustawie z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu.
Przepisy rozdziału 4a formułują kilka odmienności w zakresie prowadzonego postępowania, dotyczących określenia warunków udziału w postępowaniu, trybów przetargowych, składanych dokumentów oraz obowiązków związanych z udostępnieniem informacji niejawnych.
Podstawa prawna
Ustawa z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1166, z 2015 r. poz. 1485 oraz z 2016 r. poz. 266).
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art.3 ust. 1 pkt 1–4,art. 131a–131w.