Zamawiający zaplanował na 2020 rok 9 postępowań na usługę pełnienia funkcji inspektora nadzoru/inżyniera kontraktu na łączną wartość powyżej progu unijnego. W związku z sytuacją pandemii zamawiający zrezygnował z realizacji 1 z planowanych 9 postępowań. Do chwili obecnej przeprowadzono 2 postępowania w procedurze unijnej. Zamawiający uzyskał w nich znacznie niższe oferty niż pierwotnie zakładał. Ich wartość po zsumowaniu z kwotą planowanych jeszcze postępowań jest niższa od progów unijnych. Czy wobec tego aktualnie dopuszczalna jest korekta planu zamówień, zgodnie z oszacowanymi wartościami na powyżej wskazane przeprowadzone już postępowania? Po korekcie (zmiana wartości zamówień oraz rezygnacja z 1 zamówienia) zamawiający mógłby zastosować procedurę właściwą dla zamówień krajowych.
Zamawiający w celu udzielenia zamówienia w zakresie pozostałych postępowań powinien dokonać analizy możliwości zastosowania art. 6a ustawy Pzp, co w praktyce umożliwi mu przeprowadzenie części procedur w ramach zamówienia udzielanego w częściach w niższym progu kwotowym.
Zamawiający szacuje wartość zamówienia z należytą starannością. To oznacza, że w przypadku planowania postępowań w danym roku zamawiający jest zobowiązany łącznie oszacować tożsame zamówienia. Suma wartości poszczególnych części planowanego zamówienia będzie wskazywać próg kwotowy, w jakim powinny zostać przeprowadzone poszczególne postępowania, jeżeli zamawiający planuje udzielenie zamówienia w częściach.
Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:
Zaloguj się.