Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka zamówień publicznych, uczestniczka procesu legislacyjnego Pzp
1031 artykułów na stronie
Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego związanego z nowelizacją ustawy Pzp, członkini Grupy Roboczej ds. Pzp działającej przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa, ekspert zewnętrzny przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prowadzi szkolenia, od 2012 roku aktywna członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych

Artykuły eksperta

Protokół ma na celu odzwierciedlać najistotniejsze zdarzenia mające miejsce w toku postępowania o zamówienie publiczne

Pytanie: Czy zamawiający wypełniając druk ZP/PN w części nr 20 – „Załączniki do protokołu” jest zobowiązany do literalnego - enumeratywnego wskazania – wyliczenia odrębnie każdego pisma, oświadczenia, zawiadomienia składającego się na dokumentację akt z postępowania? Czy jest poprawnym, jeżeli zamawiający w części, o której mowa pogrupuje blokowo-tematycznie dokumentację w załączniki i tak je wykaże w tej części protokołu? Np. załącznik nr 1- dokumentacja wniosku o wszczęcie postępowania, załącznik nr 2 – dokumentacja powołania komisji, wyboru trybu i rozpoczęcia jej prac, załącznik nr 3 – dokumentacja ogłoszenia o zamówieniu, załącznik nr 4 – dokumentacja SIWZ, załącznik nr 5 – korespondencja przed otwarciem ofert, zapytania do SIWZ, wizje lokalne, załącznik nr 6 – dokumentacja dotycząca otwarcia ofert, załącznik nr 7 – oferty, załącznik nr 8 – dokumentacja badania i oceny ofert, załącznik nr 9 – rozstrzygnięcie postępowania, zawiadomienia Wykonawców, załącznik nr 10 – umowy, załącznik nr 11 – rozliczenie wadium, załącznik nr 12 – dokumentacja ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, załącznik nr 13 – oświadczenia ZP-1. Instrukcja z 2012 r. wydana przez UZP w sprawie wypełniania protokołu wzbudza wątpliwości w odniesieniu do aspektu praktycznego. Wobec różnej interpretacji mojej i kontrolującego proszę o wskazanie czy więc faktycznie z tej instrukcji wynika, że Zamawiający ma literalnie z każdego pojedynczego dokumentu zrobić załącznik i wszystkie te dokumenty składające się na akta wykazać w protokole? Czy zamawiający ma obowiązek skoro w ZP-PN wskazuje się załączniki do protokołu a ZP/PN znajduje się na pierwszych stronach akt, sporządzać spis treści dokumentów jakie akta zawierają?
30 listopada 2015Czytaj więcej

Zamówienia usługi przez MOPS na rzecz Miejskiego Zakładu Cmentarnego wymaga odpowiedniej decyzji administracyjnej

Pytanie: Czy na podstawie art. 4 pkt 6) i art. 4 pkt 13) ustawy Pzp Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, będący jednostką organizacyjną gminy Kędzierzyn-Koźle, może zlecić usługę sprawienia pogrzebu gminnemu zakładowi budżetowemu - Miejskiemu Zakładowi Cmentarnemu w Kędzierzynie-Koźlu bez stosowania przepisów ustawy? Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy: sprawienie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym. Powyższe zadania w imieniu gminy wykonuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Na podstawie art. 2, w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 45, poz. 236) - gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności w formie samorządowego zakładu budżetowego, w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, w szczególności zadań o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. W myśl art. 14 pkt 9) ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885, z późn. zm.) - zadania własne z zakresu samorządu terytorialnego w zakresie cmentarzy mogą być wykonywane przez samorządowe zakłady budżetowe. Zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 Uchwały Nr III/7/10 Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie utworzenia gminnego zakładu budżetowego pod nazwą Miejski Zakład Cmentarny w Kędzierzynie-Koźlu, „przedmiotem działalności Zakładu jest wykonywanie zadań własnych Gminy Kędzierzyn-Koźle, określonych w przepisach o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Do zadań Zakładu należy zwracanie się do organów Gminy właściwych do ustalania opłat za pochowanie zwłok, a także ich pobieranie w wysokości ustalonej przez właściwe organy Gminy”. Czy w świetle w/w przepisów, na podstawie art. 4 pkt 6) i art. 4 pkt 13) ustawy Pzp, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, będący jednostką organizacyjną gminy Kędzierzyn-Koźle może zlecić usługę sprawienia pogrzebu gminnemu zakładowi budżetowemu - Miejskiemu Zakładowi Cmentarnemu w Kędzierzynie-Koźlu bez stosowania przepisów ustawy? Czy też konieczne byłoby wydanie odpowiedniej decyzji administracyjnej przez Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, o której mowa w art. 4 pkt 6)? Na marginesie wskazuję, że wątpliwości w przedmiocie interpretacji dotyczą faktu, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu nie pełni funkcji organu założycielskiego dla Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu. Ponadto nie istnieje decyzja, o której mowa w art. 4 pkt 6), a stan prawny tworzą powołane powyżej akty prawne.
13 października 2015Czytaj więcej