Agata Smerd

Agata Smerd

Specjalistka zamówień publicznych, autorka licznych publikacji
309 artykułów na stronie
Specjalistka w obszarze zamówień publicznych, autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z Prawem zamówień publicznych, zawodowo związana z zamówieniami publicznymi od 2003 roku, przez wiele lat Naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w największej instytucji zamawiającej w Polsce, działającej w branży inwestycji infrastrukturalnych, członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, aktualnie wspiera wykonawców i koordynuje realizację polityk zakupowych we współfinansowanych ze środków unijnych projektach środowiskowych

Artykuły eksperta

Jak w praktyce wyjaśniać nieścisłości w ofertach, nie narażając się na zarzuty innych wykonawców?

Pytanie: Zamawiający przeprowadzał przetarg na roboty budowlane i innych specyficzne roboty, które miały nastąpić po wykonaniu tych podstawowych. W siwz wskazano, że termin rozpoczęcia następuje w odniesieniu do: robót – w dniu podpisania umowy, robót budowlanych – 2 miesiące od daty podpisania umowy, innych specyficznych robót – 3 miesiące od daty podpisania umowy. Kryteriami oceny ofert były cena oraz termin wykonania innych robót specyficznych: 15 pkt – gdy zaoferowany termin ulega skróceniu o 3 tygodnie, 10 pkt – gdy zaoferowany termin ulega skróceniu o 2 tygodnie, 5 pkt – gdy zaoferowany termin ulega skróceniu o 1 tydzień, 0 pkt – gdy zaoferowany termin jest zgodny z terminem wskazanym przez zamawiającego w siwz. Termin realizacji robót budowlanych został określony w umowie sztywno jako 2 miesiące od daty jej podpisania, zaś termin realizacji innych specyficznych robót miał być uzupełniony w zależności od tego, co wykonawca zaproponował w ofercie. W formularzu oferty zaś wskazano, że wykonawca wykona roboty budowlane w terminie zgodnym z siwz, a pozostałe specjalistyczne roboty w terminie ……. [do uzupełnienia] od dnia podpisania umowy. Wykonawca musiał też oświadczyć w ofercie, że akceptuje treść siwz i projektu umowy. Jeden z wykonawców w miejsce wykropkowane wpisał 1 tydzień. Podczas wyjaśnień wskazał, że omyłkowo nie zsumował terminu robót budowlanych i robót specyficznych tylko od razu podał termin wykonania robót specyficznych. Należy wskazać, że termin wykonania robót specyficznych wskazany przez wykonawcę byłby całkowicie nierealny. Czy zamawiający ma obowiązek poprawić omyłkę wykonawcy, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp?
14 czerwca 2018Czytaj więcej

Pomyłka przy powoływaniu się na zasoby podmiotu trzeciego – jak poprawić ofertę?

Pytanie: W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie robót budowlanych jedną z pozycji formularza ofertowego było oświadczenie, że wykonawca wykona przedmiot zamówienia z udziałem/bez udziału podwykonawców. Następna pozycja dotyczyła wskazania części zamówienia, jakie wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcom. Wykonawca z złożonej ofercie wskazał, że zamówienie wykona sam. Dołączył jednocześnie do oferty zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia zasobów w postaci zasobu kadrowego – kierownika robót. W oświadczeniu wstępnym dotyczącym spełniania warunków udziału w postępowaniu wskazał, że polega na zasobach podmiotu trzeciego w zakresie wykazania wymaganych w siwz robót budowlanych. W oświadczeniu dotyczącym braku podstaw wykluczenia zaznaczył, że podmiot trzeci, na którego zasoby powołuje się w postępowaniu, nie podlega wykluczeniu. W związku z tym zamawiający na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp wezwał wykonawcę do złożenia wyjaśnień, czy sam zrealizuje całość przedmiotu zamówienia, czy też w zakresie wiedzy i doświadczenia oraz potencjału kadrowego będzie korzystał z potencjału podmiotu trzeciego. W odpowiedzi wykonawca wyjaśnił, iż przedmiot zamówienia wykona zgodnie z informacjami zawartymi w zobowiązaniu podmiotu udostępniającego, a w formularzu ofertowym zaistniała pomyłka. Dołączył nowy, zmieniony formularz (zaznaczył, że przedmiot zamówienia wykona z udziałem podwykonawców oraz wyraźnie wskazał podwykonawcę, który skieruje do zamówienia swojego kierownika, nic nie wspominając o warunku wiedzy i doświadczenia). Zobowiązanie podmiotu trzeciego dotyczy zatem potencjału kadrowego, zaś informacja wykonawcy z związku z poleganiem na zasobach podmiotu trzeciego – wiedzy i doświadczenia. Czy w opisanej sytuacji zamawiający ma prawo poprawić ofertę na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp (w części dotyczącej wskazania podwykonawstwa) i uznać ją za ważną? Czy jeśli może wezwać wykonawcę do uzupełnienia zobowiązania podmiotu trzeciego w zakresie udostępnienia wiedzy i doświadczenia to jest wskazania, że zrealizuje roboty budowlane (w sytuacji kiedy wykonawca wykazując spełnianie warunku, w wykazie robót powoła się na roboty budowlane podmiotu trzeciego)? Czy ma prawo wezwać wykonawcę do uzupełnienia informacji wskazanej w oświadczeniu o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, w zakresie powołania się na zasób kadrowy podmiotu trzeciego?
24 kwietnia 2018Czytaj więcej