Agnieszka Wiśniewska-Celmer

Agnieszka Wiśniewska-Celmer

Radca prawny, ekspert zamówień publicznych, praktyk od 2006 roku
62 artykułów na stronie
Radca prawny prowadzący kancelarię zajmującą się obsługą zamówień publicznych, od 2006 roku praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, zajmujący się zagadnieniami kontroli zamówień publicznych objętych dofinansowaniem unijnym w instytucji przyznającej środki unijne w ramach programów operacyjnych

Artykuły eksperta

Opis przedmiotu zamówienia publicznego na remont budynku objętego planem prac konserwatorskich

Pytanie: Zamawiający – muzeum zamierza przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie prac związanych z remontem konserwatorskim elewacji pałacu będącego jednocześnie siedzibą zamawiającego. Zgodnie z art. 99 ustawy Pzp przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, w szczególności z użyciem znaków towarowych, z opisanymi w przepisach wyjątkami. Remontowany obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Zamawiający ma decyzję konserwatorską wraz z zatwierdzonym przez konserwatora zabytków programem prac konserwatorskich. Program prac konserwatorskich stanowi w tym postępowaniu element opisu przedmiotu zamówienia. Zawiera on jednak nazwy własne produktów, którymi zgodnie z tym programem należy przeprowadzić np. dezynfekcję tynków w miejscach porażonych korozją biologiczną lub produktu określającego nazwę tynku renowacyjnego. Czy zamawiający może pozostawić tak ukształtowane zapisy opisu programu prac konserwatorskich ze względu na specyfikę zamówienia? Czy użycie znaków uzasadnia zatwierdzony program konserwatorski, który cały czas na etapie tworzenia był uzgadniany z konserwatorem? Czy może ze względu na zapisy ustawy Pzp należy dookreślić parametry równoważności dla zatwierdzonego programu konserwatorskiego? Spowoduje to z pewnością konieczność zwrócenia się do konserwatora o wyrażenie zgody na tę czynność.
12 stycznia 2022Czytaj więcej

Co robić w przypadku niezgodności parametrów technicznych ujętych w ofercie

Pytanie: Prowadzę postępowanie powyżej kwot unijnych na zakup samochodu specjalistycznego typu śmieciarka. Opisałam szczegółowo minimalne parametry, jakie ten pojazd musi posiadać. Żądałam formularza ofertowego z ceną oraz załącznika do formularza ofertowego „Parametry techniczno-użytkowe". Wykonawca w tym załączniku miał wpisać parametry samochodu, który spełnia nasze wymagania. W postępowaniu kryterium oceny była cena oraz skrócenie terminu wykonania zamówienia. Podczas sprawdzania załącznika „Parametry techniczno-użytkowe" ze szczegółowym opisem zamówienia okazało się, że wykonawca w dwóch pozycjach podał parametry samochodu niższe aniżeli nasze wymagania minimalne, tj wymagania zamawiającego: -       nośność osi tylnej napędowej min. 12 700 kg; -        nośność osi trzeciej min. 8 300 kg. -       Proponowane parametry przez wykonawcę nośność osi tylnej napędowej min. 11 500 kg; nośność osi trzeciej min. 8000 kg.Załącznik „Parametry techniczno-użytkowe" nie służy do oceny oferty, miał być potwierdzeniem, że w przypadku wyboru oferty tego wykonawcy otrzymamy taki samochód, jaki opisaliśmy w opisie przedmiotu zamówienia. Ponadto wykonawca nie zadał żadnych pytań w tej kwestii. Bardzo proszę o wyjaśnienie, jakie kroki powinien podjąć zamawiający. Czy jest to podstawa do odrzucenia oferty jako niezgodnej z zapisami SIWZ, czy może mam wezwać wykonawcę do wyjaśnienia lub poprawienia załącznika?
26 listopada 2021Czytaj więcej

Czy procedura dokonywania zmian wynagrodzenia powinna być szczegółowo określona w umowie?

Pytanie: Wykonawca w styczniu zwrócił się do zamawiającego z wnioskiem o zmianę wysokości wynagrodzenia świadczonej usługi przygotowania posiłków, uzasadniając wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i wzrostem wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku 2021. Umowa na świadczenie usługi (wieloletnia) obowiązuje od 11 września 2020 r. W umowie występują zapisy regulujące zasady zmiany wynagrodzenia wykonawcy, w tym wynikające z ustawowego wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wykonawca złożył dokumenty uzasadniające zmianę umownego wynagrodzenia. Zamawiający po analizie przedłożonych dokumentów ma wątpliwości co do zasadności złożonego wniosku. Według zamawiającego wykonawca na etapie przygotowania i złożenia oferty (termin składania ofert upływał 11 sierpnia 2020 r.) posiadał wiedzę o przewidywanej wysokości wzrostu minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku i w cenie ofertowej powinien ten wzrost uwzględnić. Okres świadczenia przez wykonawcę usługi w 2020 roku to tylko 3,5 mies. Propozycje płacy minimalnej na 2021 rok były już znane w lipcu 2020 roku. Czy zmianę wynagrodzenia wykonawca mógł przewidzieć i powinien skalkulować cenę ofertową z uwzględnieniem przewidywanego wzrostu m.in. minimalnego wynagrodzenia za pracę? Czy zamawiający powinien wniosek wykonawcy uznać za nieuzasadniony i pozostawić wynagrodzenie bez jego zmiany? Jakich dokumentów może żądać zamawiający do zweryfikowania zatrudnienia przez wykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia (z umowy o pracę nie wynika, iż dana osoba jest zatrudniona przy realizacji zamówienia)? Czy do obliczenia wysokości zmiany wynagrodzenia wykonawcy będzie wyłącznie brane pod uwagę wynagrodzenie minimalne osób zatrudnionych przy realizacji zamówienia?
24 listopada 2021Czytaj więcej