Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert zamówień publicznych, autorka licznych publikacji, pracownik administracji samorządowej
1080 artykułów na stronie
Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w tym książkowych, materiałów konferencyjnych i artykułów w publikatorach branżowych, aktualnie pracownik kadry zarządzającej administracji samorządowej oraz współpracownik kancelarii prawnej

Artykuły eksperta

Kiedy dopuszczalna jest zmiana podmiotowa po stronie zamawiającego, który wypłaca wynagrodzenie umowne?

Pytanie: Jako wykonawca (spółka energetyczna) wygraliśmy przetarg na dostawę energii elektrycznej. Postępowanie było prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Zakup energii elektrycznej do obiektów zamawiających uczestniczących w grupie zakupowej XY” – lista zamawiających to ponad 1500 podmiotów. Wskazano, że liczba punktów poboru energii może być doprecyzowana na etapie zawierania umowy, ponieważ są to przyłącza w trakcie realizacji. Jednym z zamawiających była gmina miasto X  (także jako nabywca). Jako płatnika podano Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w X. W kwestii zawierania umów zamawiający wskazał m.in. w odpowiedzi na pytanie do SWZ: „Zamawiający informuje, że umowy będą zawierać poszczególni płatnicy, lista płatników zawarta jest w załączniku nr 2, w arkuszu »Płatnicy« (łącznie 1506 umów)”. Po ogłoszeniu wyników przetargu, w momencie gdy zaczęliśmy procedować zawieranie umów z klientami, otrzymaliśmy umowę na zakup energii do podpisu od spółki AB z. o.o., która nie była wskazana na liście podmiotów jako zamawiający, nabywca czy płatnik (pomimo, że dwa PPE, wskazane przez AB sp. z o.o. w umowie były przewidziane w opisie przedmiotu zamówienia). W drodze wyjaśnień m.in. od AB sp. z o.o i miasta X ustalono, że po ogłoszeniu przetargu na zakup energii dwa punkty PPE przejęła spółka AB sp. z o.o, która jest spółką komunalną miasta X (jedynym jej udziałowcem miasto). Zatem zamiast płatnika Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w X rozliczenie miałby realizować nowy płatnik AB sp. z o.o. W naszej ocenie niestety nie istnieje prawna możliwość, aby umowa na dostawę energii elektrycznej dla wskazanych PPE została zawarta z podmiotem, który nie był zamawiającym, nabywcą, płatnikiem (nie brał udziału w postępowaniu), tj. z AB sp. z o.o. W związku z powyższym zaproponowaliśmy zawarcie umowy, dla ww. PPE – po przedstawieniu odrębnej oferty przez wykonawcę, na okres wskazany przez AB sp. z o.o. (1 rok, 2 lata). Czy nasza ocena jest słuszna? Czy umowa powinna zostać podpisana z MOSiR X, a następnie (w drodze cesji) powinna zostać dokonana zmiana podmiotu po stronie zamawiającego, na podmiot AB sp. z o.o.?
10 marca 2024Czytaj więcej

Interpretacja warunków doświadczenia i wiedzy trenera w zamówieniu na usługę szkoleniową

Pytanie: W SWZ znajdował się warunek udziału w postępowaniu dysponowania co najmniej jednym trenerem posiadającym certyfikat oraz doświadczenie w zakresie przeprowadzenia szkoleń z wymaganego zakresu w ciągu ostatnich 3 lat przed terminem składania ofert. Złożyliśmy ofertę od razu z wykazem osób. W formularzu ofertowym wskazaliśmy, że będziemy wykonywać zamówienie przy udziale podwykonawcy i podaliśmy jego nazwę oraz zakres prac, wskazując też wartość procentową zamówienia (50%). Oświadczamy tam też, że nie będziemy polegać na zdolności technicznej lub zawodowej innych podmiotów udostępniających zasoby, w celu spełniania warunków udziału w postępowaniu. Z załączonego wykazu osób wynika, że skierujemy do realizacji dwóch trenerów: 1)     jednego na potwierdzenie spełnienia warunku udziału i stanowiącego nasz zasób własny  (właściciel firmy składającej ofertę); 2)     drugiego, który nie spełnia warunku udziału w postępowaniu, wskazanego jako pracownik firmy podwykonawczej (bez korzystania z potencjału podmiotu trzeciego). Czy jeżeli potwierdzimy aktualność dokumentów i złożymy wykaz w tej samej formie, zamawiający uzna warunki za spełnione? Czy posiadanie co najmniej jednego trenera spełniającego postawiony warunek zostanie dochowane? W SWZ zawarte było zastrzeżenie, że każda osoba skierowana do realizacji zamówienia musi spełniać warunek samodzielnie. Czy to oznacza, że spełniamy w minimalnym stopniu warunek i będziemy musieli zrealizować zamówienie samodzielnie bez udziału w realizacji trenera nr 2? Czy mimo spełnienia warunku „pierwszym” trenerem zamawiający będzie badać doświadczenie trenera nr 2?
27 lutego 2024Czytaj więcej