DYNAMICZNY SYSTEM ZAKUPÓW

Stan prawny na dzień: 08.06.2023

Dynamiczny system zakupów (dalej: DSZ) to ograniczony w czasie elektroniczny proces udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są ogólnie powszechnie dostępne usługi, dostawy lub roboty budowlane. Nie jest to tryb udzielenia zamówienia, a sposób nabywania dostaw, usług lub robót budowlanych.

Jak wskazano w motywie 63 preambuły dyrektywy klasycznej, DSZ umożliwia zamawiającemu korzystanie ze szczególnie szerokiej gamy ofert, a co za tym idzie, zapewnia optymalne wykorzystanie środków publicznych dzięki szerokiej konkurencji w odniesieniu do powszechnie używanych lub gotowych produktów, robót budowlanych lub usług, które są ogólnie dostępne na rynku.

Ustawodawca przewidział 3 ograniczenia w korzystaniu z DSZ.

  1. Pierwsze dotyczy jego wartości.
  2. Drugie – rodzaju zakupów, które mogą być dokonywane przy pomocy tego systemu.
  3. Trzecie zaś – sposobu komunikacji w systemie.

Wartość dynamicznego systemie zakupów

Zamawiający może ustanowić DSZ, gdy jego wartość osiąga progi unijne. Wartość DSZ z kolei, to łączna wartość zamówień objętych systemem, których zamawiający przewiduje udzielić w okresie jego obowiązywania. Istotna jest zatem maksymalna wartość wszystkich zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w ramach systemu.

Przedmiot zamówienia, który może być zlecone w dynamicznym systemie zakupów

Nie wszystkie zamówienia mogą być przedmiotem DSZ. Dopuszczalne jest korzystanie z tego sposobu nabywania świadczeń tylko wobec dostaw, usług lub robót budowlanych, które są „ogólnie dostępne”. Pojęcie to nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. Wydaje się, że należy je rozumieć jako określające dobra popularne, które są oferowane i wykonywane przez liczne podmioty na rynku, co umożliwia łatwy do nich dostęp praktycznie nieograniczonej grupie konsumentów.

Pojęcie to odnosi się zatem do świadczeń powszechnie używanych lub gotowych, dostępnych niejako „z półki”. A contrario, nie należy ustanawiać DSZ do nabywania świadczeń o indywidualnym lub nietypowym charakterze, przeznaczonych dla wąskiego kręgu odbiorców, wymagających indywidualnego dostosowania do potrzeb klienta.

Przykłady zamówień, do których można użyć dynamicznego systemu zakupów

Jako ogólnodostępne dostawy wskazuje się m.in. zakupy artykułów spożywczych sprzętu komputerowego lub oprogramowania biurowego. Do usług takich zaliczamy zaś usługi cateringowe lub usługi sprzątania. Wśród robót budowlanych, do tych ogólnie dostępnych zaliczyć można natomiast standardowe i powtarzalne prace remontowe. Przy zaspokajaniu tego rodzaju bieżących potrzeb zamawiającego DSZ będzie możliwy i uzasadniony.

Komunikacja w DSZ

Sposób komunikacji w DSZ może być wyłącznie elektroniczny, co oznacza, że zamawiający i wykonawcy przekazują sobie wszelkie oświadczenia, dokumenty, wnioski, zawiadomienia, zaproszenia i inne informacje, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej i porozumiewają się jedynie drogą elektroniczną.

Dopuszczalny czas trwania dynamicznego systemu zakupów

Okres trwania systemu musi być ograniczony w czasie, a jego długość ustala zamawiający w ogłoszeniu. Długość tego okresu nie jest limitowana przez ustawodawcę.

Zamawiający może dokonać zmiany pierwotnie ustalonego okresu, niemniej, wówczas jest zobowiązany do:

  • przekazania Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenia zmian lub dodatkowych informacji, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy Pzp;
  • przekazania Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenia zawierającego informację o udzieleniu zamówienia – jeżeli zmiana okresu obowiązywania DSZ prowadzi do jego zakończenia.

DSZ może znaleźć zastosowanie zarówno do:

  • zamówień klasycznych – wówczas regulacje szczegółowe zawierają art. 316–324 ustawy Pzp;
  • zamówień sektorowych – wówczas wytyczne dotyczące procedury określa art. 391 ustawy Pzp.

Procedura ustanawiania dynamicznego systemie zakupów, prawne wymogi formalne

Wskazówki dotyczące udzielania zamówień w ramach DSZ:

  1. Zamawiający ustanawia dynamiczny system zakupów oraz udziela zamówień objętych tym systemem, stosując przepisy dotyczące udzielenia zamówienia w trybie przetargu ograniczonego, jeżeli przepisy zawarte w art. 316–324 ustawy Pzp nie stanowią inaczej.
  2. DSZ dzieli się na dwa etapy. W pierwszym, zamawiający wzywa zainteresowanych wykonawców do złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w DSZ, w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu, dokonuje ich kwalifikacji a następnie zaprasza do udziału w DSZ wykonawców, których wnioski nie podlegają odrzuceniu, W drugim etapie wszyscy dopuszczeni do udziału w DSZ wykonawcy zapraszani są do składania ofert.
  3. DSZ jest otwarty dla każdego wykonawcy, który spełnia postawione przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu oraz nie podlega wykluczeniu na podstawie zastrzeżonych przesłanek, przez cały okres ważności systemu. Oznacza to, że wszyscy kandydaci, którzy spełniają wskazane kryteria kwalifikacji, są dopuszczani do udziału w systemie – ich liczba nie jest ograniczana.
  4. W toku DSZ obowiązują następujące terminy:
  • minimalny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w DSZ – 30 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu do publikacji w Dz.U.UE. Jeżeli zamawiający opublikował wstępne ogłoszenie informacyjne, które zawiera informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, termin liczy się od dnia przekazania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania;
  • minimalny termin składania ofert – 10 dni od daty wysłania zaproszenia do składania ofert;
  • maksymalny termin kwalifikacji wykonawców – 10 od dnia otrzymania wniosku o dopuszczenie do udziału w DSZ. Termin ten w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony.

5. Warunek posiadania minimalnego rocznego przychodu obliczany jest na podstawie przewidywanej maksymalnej wielkości zamówień, które mają być objęte tym systemem.
6. Każdy wykonawca, który złoży wniosek o dopuszczenie do udziału i który spełnia kryteria kwalifikacji, powinien mieć możliwość udziału w postępowaniach o udzielanie zamówień prowadzonych na podstawie DSZ w okresie jego ważności. Na zaniechanie zaproszenia takiego wykonawcy do złożenia oferty w ramach dynamicznego systemu zakupów przysługuje odwołanie. Termin na jego wniesienie określa art. 515 ust. 4 ustawy Pzp.
7. Zamawiający zapewnia każdemu wykonawcy, w trakcie całego okresu ważności DSZ, możliwość złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w systemie. Oznacza to, że wyznaczony przez zamawiającego termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie jest terminem końcowym, po którym złożone wnioski podlegają odrzuceniu.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
cena zakupu

Powiązane treści