KONCESJODAWCA

Stan prawny na dzień: 17.04.2024

Podmiot, który na podstawie umowy koncesji powierza koncesjonariuszowi wykonanie robót budowlanych lub świadczenie usług i zarządzanie tymi usługami za wynagrodzeniem i jest zobowiązany do wyboru koncesjonariusza zgodnie z przepisami ustawy z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (dalej: ustawa o umowie koncesji).

W art. 2 pkt 11 ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi koncesjodawca został zdefiniowany jako zamawiający.Zgodnie z tym przepisem przez zamawiającego (koncesjodawcę), należy rozumieć:

1)     podmiot, o którym mowa w art. 4 ustawy Pzp, definiowany jako zamawiający publiczny, tj.

a)     jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm.);

c)     podmioty pożytku publicznego tj. inne, niż jednostki sektora finansów publicznych, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie, jednostki sektora finansów publicznych lub inne, niż jednostki sektora finansów publicznych państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:

  • finansują je w ponad 50% lub
  • posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
  • sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
  • mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego;

d)     związki jednostki sektora finansów publicznych lub innych niż jednostki sektora finansów publicznych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub związki podmiotów pożytku publicznego;

2)     podmiot, o którym mowa w art. 4 ustawy Pzp definiowany jako zamawiający publiczny, w zakresie, w jakim wykonuje jeden z rodzajów działalności sektorowej, o ile umowa koncesji jest zawierana w celu prowadzenia działalności sektorowej,

3)     przedsiębiorstwo publiczne, przez które należy rozumieć przedsiębiorstwo wykonujące jeden z rodzajów działalności sektorowej, na które podmiot, o którym mowa w art. 4 ustawy Pzp, definiowany powyżej jako zamawiający publiczny, pojedynczo lub wspólnie z innymi takimi podmiotami, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot wywiera dominujący wpływ, w szczególności:

  • posiada ponad połowę udziałów albo akcji w tym przedsiębiorstwie lub
  • posiada ponad połowę głosów przypadających na akcje wyemitowane przez to przedsiębiorstwo lub wynikających z udziałów w tym przedsiębiorstwie, lub
  • ma prawo do powoływania ponad połowy składu organu zarządzającego lub nadzorczego przedsiębiorstwa

o ile umowa koncesji jest zawierana w celu prowadzenia działalności sektorowej;

4)     podmiot inny niż definiowany jako zamawiający publiczny lub przedsiębiorstwo publiczne, który wykonuje działalność na podstawie praw szczególnych lub praw wyłącznych, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy Pzp, przyznanych w celu wykonywania działalności sektorowej, o ile umowa koncesji jest zawierana w celu prowadzenia działalności sektorowej.

W celu zawarcia umowy koncesji, koncesjodawca w pierwszej kolejności dokonuje szacowania wartości koncesji na zasadach określonych w art. 6–8 ustawy o umowie koncesji. Następnie, jeżeli tak ustalona wartość jest równa lub przekracza 130.000 zł, w celu wyboru  koncesjonariusza, przeprowadza postępowanie  o zawarcie umowy koncesji. Należy przez nie rozumieć postępowanie wszczynane w drodze publicznego ogłoszenia o koncesji, wstępnego ogłoszenia informacyjnego albo przekazania zaproszenia do ubiegania się o zawarcie umowy koncesji.

Inny niż wskazany próg kwotowy zobowiązujący do stosowania regulacji ustawy o umowie koncesji obowiązuje wówczas, gdy przedmiotem umowy koncesji są usługi społeczne lub inne szczególne usługi, o których mowa w załączniku IV do dyrektywy 2014/23/UE.

W takiej sytuacji, zamawiający ma obowiązek przeprowadzić postępowanie według zasad wymienionych w art. 51 ust. 2 ustawy o umowie koncesji, a umowy koncesji których wartość jest mniejsza niż progi unijne, zamawiający może zawrzeć bez stosowania przepisów tej ustawy.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 11, art. 4, art. 51 ustawy z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 140).
Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
koncesja