Podmiot, z którym zawarto umowę koncesji, na podstawie której powierzono mu do wykonania roboty budowlane lub świadczenie usług i zarządzanie tymi usługami za wynagrodzeniem.
Na skutek zawarcia umowy koncesji, wynagrodzenie koncesjonariusza stanowi:
Koncesjonariusz ponosi ryzyko ekonomiczne związane z eksploatacją obiektu budowlanego lub wykonywaniem usług i obejmujące ryzyko związane z popytem lub podażą. Przez ponoszenie ryzyka ekonomicznego należy rozumieć sytuację, w której w zwykłych warunkach funkcjonowania koncesjonariusz:
Oceniając ryzyko ekonomiczne, uwzględnia się w spójny i jednolity sposób wartość bieżącą netto wszystkich inwestycji, kosztów i przychodów koncesjonariusza.
Na etapie postępowania o zawarcie umowy koncesji realizowanego w reżimie ustawy z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (dalej: ustawa o umowie koncesji), tj. potencjalny koncesjonariusz ubiegający się o zawarcie umowy koncesji, definiowany jest jako wykonawca.
Pod pojęciem wykonawcy w postępowaniu o zawarcie umowy koncesji należy bowiem rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej lub grupę takich podmiotów, które ubiegają się o zawarcie umowy koncesji lub złożyły ofertę.
Zamawiający dokonuje wyboru koncesjonariusza na podstawie kryteriów oceny ofert. Dokonanie wyboru jest możliwe, jeżeli:
Koncesjonariusz może, co do zasady, powierzyć wykonanie części umowy koncesji podwykonawcom. Nie zwalnia to jednak koncesjonariusza z odpowiedzialności za należyte wykonanie tej umowy.
Wyjątek od ww. zasady przewidującej dopuszczalność podwykonawstwa, stanowi umowa koncesji zawarta w trybie „koncesyjnego in-house”, opisanego w art. 20 ust. 1 pkt 4–7 ustawy o umowie koncesji, z pominięciem publikacji ogłoszenia o koncesji albo zamieszczenia ogłoszenia o koncesji lub wstępnego ogłoszenia informacyjnego.
W takiej sytuacji, koncesjonariusz, z którym zawarto umowę koncesji, której przedmiotem jest świadczenie usług użyteczności publicznej lub roboty budowlane, jest zobowiązany osobiście wykonać kluczowe części tych usług lub robót.
Co więcej, w przypadku umów koncesji na roboty budowlane oraz umów koncesji na usługi, które mają być wykonane na obiekcie budowlanym podlegającym bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego, zamawiający wymaga, aby po zawarciu umowy koncesji i nie później niż w chwili rozpoczęcia jej realizacji koncesjonariusz przekazał mu informacje dotyczące nazwy albo imienia i nazwiska, danych kontaktowych podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w te roboty budowlane lub usługi, jeżeli są już znani.
Koncesjonariusz zawiadamia również zamawiającego o zmianach w zakresie tych informacji, w tym przekazuje informacje o nowych podwykonawcach, którym zamierza powierzyć realizację robót budowlanych lub usług.
Zobacz także: KONCESJODAWCA, KONCESJA NA USŁUGI, KONCESJA NA ROBOTY BUDOWLANE
Podstawa prawna