Wojna za naszą wschodnią granicą wymaga niejednokrotnie pilnych działań ze strony różnych polskich podmiotów zamawiających. Część z nich musi być realizowana w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych. Urząd Zamówień Publicznych przypomina, że w nadzwyczajnych sytuacjach, jaką jest niewątpliwie konflikt zbrojny czy kryzys humanitarny, zamawiający może – zgodnie z ustawą Pzp – udzielić zamówienia w trybach niekonkurencyjnych.
Jak czytamy na stronie UZP: „Ustawodawca dla wyjątkowych sytuacji związanych z koniecznością natychmiastowego wykonania zamówienia czy pilną potrzebą realizacją zadań przewidział możliwość zastosowania trybów niekonkurencyjnych (zamówienie z wolnej ręki, negocjacje bez ogłoszenia). W takich sytuacjach ustawa zezwala na szybkie negocjacje odpowiednio z jednym lub kilkoma wykonawcami”.
Przeczytaj także o nowych rozwiązaniach "specustawy ukraińskiej", które zwalniają od stosowania Pzp przy udzielaniu niektórych zamówień publicznych:
>> Specustawa ukraińska a zwolnienie od stosowania ustawy Pzp
Przykładowo dla zastosowania w takim przypadku trybu z wolnej ręki można posłużyć się art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Stosownie do tej regulacji procedurę z wolnej ręki można stosować, gdy ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.
Podobna przesłanka obowiązuje w przypadku negocjacji bez ogłoszenia. Zamawiający może skorzystać z tej procedury ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia, niewynikającą z przyczyn leżących po jego stronie, której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów określonych dla trybu podstawowego.
Jeśli chcesz szybko i sprawnie udzielić pilnego zamówienia, skorzystaj z naszych wzorów dokumentacji przetargowej.
Wzory dokumentów do procedury udzielenia zamówienia z wolnej ręki znajdziesz tutaj:
Źródło: www.uzp.gov.pl