Czy konsorcjant w trakcie realizacji zamówienia może skutecznie wypowiedzieć pełnomocnictwo liderowi?

Stan prawny na dzień: 13.08.2024
Czy konsorcjant w trakcie realizacji zamówienia może skutecznie wypowiedzieć pełnomocnictwo liderowi?

Czy partner konsorcjum po wykonaniu umowy na roboty budowlane może wypowiedzieć pełnomocnictwo liderowi? Jak powinien zachować się zamawiający, gdy konsorcjant chce odpowiadać za realizację swoich robót (z gwarancji i rękojmi) oraz żąda, aby kontaktować się z nim bezpośrednio z pominięciem lidera? Sprawdź, jak tę sytuację ocenia nasz ekspert.

Partnerzy tworzący konsorcjum ponoszą solidarną odpowiedzialność względem zamawiającego. Odpowiedzialność ta powstaje z mocy prawa i nie może być wyłączona czynnością żadnego z członków konsorcjum lub zamawiającego.

Artykuł 445 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, że wykonawcy ubiegający się wspólnie o udzielenie zamówienia, ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Oznacza to, że nawet gdyby partner konsorcjum wypowiedział pełnomocnictwo liderowi, to zamawiający nadal ma prawo domagać się realizacji zamówienia (w tym napraw z tytułu gwarancji i rękojmi) od dowolnego członka konsorcjum.

W doktrynie zwraca się uwagę, że „(...) w praktyce często poszczególni członkowie konsorcjum wyłączają się z aktywności w zakresie realizacji zamówienia po wykonaniu swojego zakresu prac, a odpowiednie zapisy umowy konsorcjum (jak zwolnienie z długu na zasadzie art. 392 k.c. czy ustanowienie zabezpieczenia roszczenia regresowego) mają ich chronić przed odpowiedzialnością odszkodowawczą w sytuacji, gdy inny z członków konsorcjum nie wykona swojej części lub wykona ją nienależycie. Tego rodzaju ustalenia są skuteczne jedynie pomiędzy członkami konsorcjum i nie wywołują skutku wobec zamawiającego” (Mirella Lechna-Marchewka, Art. 445 w: Nowe PZP. Komentarz dostępny w internecie, data dostępu: 14.07.2024).

 

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.