konsorcjum

Czy ofertę konsorcjum, które nie złożyło pełnomocnictwa, należy odrzucić?

Pytanie:

Ofertę w postępowaniu krajowym złożyła spółka cywilna – XX s.c. imię i nazwisko pierwszego wspólnika, imię i nazwisko drugiego wspólnika. Formularz ofertowy podpisało dwóch wspólników. Do oferty dołączono jedno oświadczenie z art. 125 Pzp podpisane przed dwóch wspólników i nie złożono z nią pełnomocnictwa ani umowy spółki cywilnej. Zamawiający na mocy art. 128 ustawy Pzp wezwał wykonawcę do uzupełnienia oświadczenia z art. 125 przez każdego ze wspólników oraz do uzupełnienia pełnomocnictwa. W komentarzu UZP do ustawy Pzp wyjaśniono, że: „Stosownie do art. 58 ust. 2 ustawy Pzp wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Oznacza to, że ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania współwykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia jest obowiązkowe, natomiast pełnomocnictwo do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego jest fakultatywne. Celem tego uregulowania jest ułatwienie komunikacji z takim wykonawcą. Pisma i zawiadomienia przekazane na adres pełnomocnika wywołują skutki dla wszystkich wykonawców składających ofertę wspólną. Art. 58 ust. 2 Pzp nakłada na współwykonawców obowiązek ustanowienia pełnomocnika, ale nie wprowadza przymusu działania przez pełnomocnika”. Wykonawca uzupełnił oświadczenia z art. 125 Pzp dla każdego ze wspólników. Nie złożył jednak pełnomocnictwa. Czy w tym przypadku zamawiający powinien odrzucić ofertę?

Konsorcjum wykonawcą według Prawa zamówień publicznych 2023

Konsorcjum wykonawcą w nowym Pzp – jak ubiegać się o zamówienie, jak ocenić ofertę

Jeżeli grupa wykonawców decyduje się na wspólny udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia, musi mieć świadomość kilku ważnych formalności do spełnienia. Przede wszystkim wykonawcy mają obowiązek a zamawiający prawo wymagać od nich pełnomocnictwa do reprezentacji w postępowaniu. Należy mieć także wiedzę co do sposobu potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu. Szczególnie w przypadku doświadczenia konsorcjanci mogą polegać na zdolnościach tych z wykonawców, którzy potem zrealizują część zamówienia, do której wymaga się np. doświadczenia czy wiedzy. W artykule piszemy szczegółowo o tym, jak potwierdzić warunki udziału w postępowaniu w przypadku takich wykonawców oraz jak złożyć prawidłowe wadium. Przeczytasz też o tym, jakiego szczególnego sposobu potwierdzania warunków zamawiający może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

W tym artykule
  • Kilku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie publiczne tworzy w tym celu konsorcjum. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego w dowolnej formie prawnej. Zamawiający nie ma prawa wymagać podjęcia jednej określonej formy działalności w celu złożenia oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
  • Solidarną odpowiedzialność za wykonanie zamówienia ponoszą wszyscy konsorcjanci.
  • Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą polegać na zdolnościach takich jak doświadczenie bądź wiedza tych z nich, którzy potem wykonają prace, do których zdolności te są wymagane.
  • W przypadku wspólnego ubiegania się przez wykonawców o zamówienie publiczne należy pamiętać o obowiązku złożenia pełnomocnictwa do reprezentowania w postępowaniu i ewentualnie zawarcia umowy.
  • Co do wadium dopuszcza się jego wniesienie w postaci gwarancji, w której jako zleceniodawcę (wykonawcę) wskazano tylko jednego ze współwykonawców. Wykonawca powinien jednak zadbać o wskazanie wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie w treści dokumentu wadialnego, niezależnie od tego, czy kwestia ta została doprecyzowana w SWZ. 

Przypominamy, że druga część artykułu dotycząca udziału konsorcjum w postępowaniu jest dostępna tutaj: Umowa konsorcjum – zasady i formy współpracy wykonawców

Dowiesz się z niego m.in., jakie są zasady solidarnej odpowiedzialności wykonawców za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, kiedy zamawiający może żądać oryginału bądź kopii umowy regulującej współpracę konsorcjum oraz czy wolno mu wymagać określonych zapisów w treści umowy konsorcjum.

Umowa konsorcjum – zasady i formy współpracy wykonawców

Umowa konsorcjum – zasady i formy współpracy wykonawców

Szansą dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum. Konsorcjum nie musi przybierać konkretnej formy prawnej, a zamawiający nie ma prawa wymagać, aby wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie zawiązali np. spółkę na czas określony w dokumentach zamówienia. Także względem umowy konsorcjum nie wolno stawiać żadnych wymogów za wyjątkiem samego obowiązku jej złożenia przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego. W artykule piszemy o tym, jakie wymogi formalne musi spełnić grupa wykonawców, która chce wspólnie złożyć ofertę i realizować zamówienie publiczne.

W tym artykule
  • Wykonawcy mogą swobodnie zdecydować, czy chcą występować w postępowaniu jako samodzielny podmiot czy też wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne. Zamawiający z kolei takiego prawa nie może w żaden sposób ograniczyć.
  • Uprawnieniem zamawiającego jest żądać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie umowy konsorcjum przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia.
  • Wymóg przedstawienia umowy konsorcjum dotyczy etapu realizacyjnego procedury – czyli po wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu.
  • Zamawiający nie może żądać, aby umowa konsorcjum była zawarta na z góry określony czas bądź zawierała określone postanowienia. Jest to w gestii wykonawców.
  • Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia odpowiadają solidarnie względem zamawiającego za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz za wykonanie zamówienia publicznego. Odpowiedzialności tej nie można ograniczyć bądź wyłączyć w drodze postanowień umowy konsorcjum.