Jeżeli grupa wykonawców decyduje się na wspólny udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia, musi mieć świadomość kilku ważnych formalności do spełnienia. Przede wszystkim wykonawcy mają obowiązek a zamawiający prawo wymagać od nich pełnomocnictwa do reprezentacji w postępowaniu. Należy mieć także wiedzę co do sposobu potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu. Szczególnie w przypadku doświadczenia konsorcjanci mogą polegać na zdolnościach tych z wykonawców, którzy potem zrealizują część zamówienia, do której wymaga się np. doświadczenia czy wiedzy. W artykule piszemy szczegółowo o tym, jak potwierdzić warunki udziału w postępowaniu w przypadku takich wykonawców oraz jak złożyć prawidłowe wadium. Przeczytasz też o tym, jakiego szczególnego sposobu potwierdzania warunków zamawiający może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.
Przypominamy, że druga część artykułu dotycząca udziału konsorcjum w postępowaniu jest dostępna tutaj: Umowa konsorcjum – zasady i formy współpracy wykonawców
Dowiesz się z niego m.in., jakie są zasady solidarnej odpowiedzialności wykonawców za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, kiedy zamawiający może żądać oryginału bądź kopii umowy regulującej współpracę konsorcjum oraz czy wolno mu wymagać określonych zapisów w treści umowy konsorcjum.
W praktyce zamówień publicznych problematyczna jest kwestia wnoszenia wadium, w formach innych niż pieniądz, przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Konsekwencją braku skutecznego zabezpieczenia oferty wadium jest konieczność jej odrzucenia przez zamawiającego. Nastąpi to przede wszystkim w przypadku, gdy konsorcjum w ogóle nie wniosło wadium. Przyczyną odrzucenia oferty może być również sytuacja, w której konsorcjum wniosło wadium, ale w sposób nieprawidłowy. Dzieje się tak, pomimo załączenia do oferty gwarancji wadialnej, gdy jej treść nie pozwala uznać, że oferta jest nią skutecznie zabezpieczona. Powodem tego może być m.in. nieprawidłowe określenie w treści gwarancji wadialnej wykonawców (podmiotów), których zaniechania mogą pozwolić zamawiającemu na skuteczne zaspokojenie swoich roszczeń z takiej gwarancji (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 lutego 2021 r., sygn. akt KIO 3493/20 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 24 maja 2021 r., sygn. akt XXIII Zs 31/21).