Konsorcjum odwołującym – kto może występować w jego imieniu?

Stan prawny na dzień: 24.02.2025
Czy jeśli odwołanie do KIO złożył wykonawca działający jako konsorcjum, to w jego imieniu przed Izbą może działać jedynie lider?

Czy jeśli odwołanie do KIO złożył wykonawca działający jako konsorcjum, to w jego imieniu przed Izbą może działać jedynie lider? Czy podczas rozprawy mogą zabierać głos inni członkowie konsorcjum? Sprawdź w poniższym wyjaśnieniu.

Członek konsorcjum jako wykonawca jest uprawniony do uczestniczenia w rozprawie i zabierania głosu.

Wykonawca będący członkiem konsorcjum jako strona postępowania jest uprawniony do uczestniczenia i zabierania głosu w toku rozprawy.

Potwierdza to orzeczenie KIO, w którym czytamy: „Prawo zamówień publicznych nie definiuje odrębnie »wykonawcy wielopodmiotowego«, lecz wykonawcę (art. 2 pkt 11), w ten sposób, że jest nim osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Zatem uczestnikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub stroną w postępowaniu sądowym związanym z zagrożeniem interesu prawnego wykonawcy nie jest konsorcjum ani lider konsorcjum, lecz podmioty tworzące konsorcjum (postanowienie Sądu Najwyższego z 27 maja 2010 r., a także m.in. postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej Urzędu Zamówień Publicznych z 18 listopada 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 1235/08 i postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej Urzędu Zamówień Publicznych z 7 maja 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 380/08).

Autor:

Maria Smolczewska

Maria Smolczewska

Maria Smolczewska

Radca prawny, praktyk w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, z bogatym doświadczeniem w obszarze problematyki zamówień publicznych, doradza zarówno zamawiającym jak i wykonawcom