6 najczęściej popełnianych błędów przy składaniu ofert

Stan prawny na dzień: 24.12.2024
 6 najczęściej popełnianych błędów przy składaniu ofert

Oferta w postępowaniu o udzielenie zamówienia to nic innego jak oświadczenie woli wykonawcy co do realizacji konkretnego zamówienia publicznego. Spośród złożonych w danym postępowaniu, szansę wyboru ma wyłącznie taka oferta, która nie podlega odrzuceniu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jakość zaoferowanego świadczenia będzie miała znaczenie i będzie podlegać ocenie z zastosowaniem kryteriów oceny ofert przyjętych w postępowaniu, tylko wówczas, gdy oferta spełni minimalne wymogi nakreślone przez zamawiającego w treści SWZ oraz opisane w ustawie Pzp. W tym artykule, przyjrzymy się najczęściej popełnianym błędom w toku składania ofert, których skutkiem będzie odrzucenie oferty. Ich popełnienie spowoduje automatyczną dyskwalifikację z postępowania. Poznaj zasady, których trzeba przestrzegać, aby oferta miała szansę wygrać przetarg.

W tym artykule
  • Dokumenty dołączone do oferty mogą być wyjaśniane, a ewentualne omyłki poprawiane. Jednak nie wolno ich uzupełniać ani negocjować ich treści podczas wyjaśnień. Niezłożenie pełnej oferty spowoduje jej odrzucenie zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
  • Oferta zostanie rozpatrzona tylko wtedy, gdy będzie zgodna z wymogami ustawy odnośnie jej formy. Oferty złożone w niewłaściwej formie nie podlegają konwalidacji i są bezwzględnie odrzucane na mocy art. 226 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp, bez możliwości poprawy, uzupełnienia czy wyjaśnienia.
  • Jeśli w trakcie składania ofert zamawiający dokona zmian w specyfikacji warunków zamówienia (SWZ), które wpłyną na treść oferty, a wykonawca nie dostosuje swojej propozycji do tych zmian, oferta stanie się niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w SWZ. W takim przypadku zostanie odrzucona zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
  • Zaksięgowanie wadium na koncie zamawiającego po terminie składania ofert, nawet jeśli opóźnienie wyniesie tylko kilka minut, spowoduje odrzucenie oferty zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy Pzp. To samo dotyczy sytuacji, w której wykonawca wniesie wadium w formie niepieniężnej, lecz niezgodnie z formą określoną przez ustawę.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...