Czy pełnomocnictwo dla konsorcjum może wynikać z umowy spółki cywilnej?

Stan prawny na dzień: 23.05.2024
  Czy pełnomocnictwo dla konsorcjum może wynikać z umowy spółki cywilnej?

Prawo zamówień publicznych wspólników spółki cywilnej traktuje jak wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. W związku z tym wspólnicy zobowiązani są ustanowić pełnomocnika do reprezentacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Czy jeśli załączą oni do oferty umowę spółki cywilnej, z której wynika, że mogą reprezentować spółkę pojedynczo lub łącznie, to jest to wystarczający dokument, czy mimo wszystko muszą ustanowić pełnomocnika? Ofertę w tym przypadku podpisują obydwaj wspólnicy. 

Ustanowienie pełnomocnika nie musi następować odrębną czynnością prawną przez udzielenie pełnomocnictwa do reprezentacji w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia i każdorazowo w przypadku udziału spółki cywilnej w przetargu. Ustanowienie pełnomocnika może również nastąpić w stosownym postanowieniu umowy spółki cywilnej.

Artykuł 58 ust. 1 i 2 ustawy Pzp stanowi, że wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia i w takim  przypadku ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Brzmienie tych przepisów ustala obowiązek ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia, niezależnie od ich formy prawnej. Natomiast decyzja, czy pełnomocnik taki będzie umocowany do zawarcia umowy w imieniu wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, pozostawiona została decyzji wykonawców.

Celem ustalenia tego obowiązku jest:

  • ułatwienie komunikacji zamawiającego z wykonawcami oraz
  • zapewnienie bezpieczeństwa prawnego zamawiającemu, który dokonując czynności wobec pełnomocnika, dokonuje jej jednocześnie wobec wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Jest to istotne z powodu ustalenia skuteczności doręczania informacji.
Orzecznictwo

Pogląd, że przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej na gruncie Pzp należy traktować jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia jest utrwalony w doktrynie i orzecznictwie (przykładowo: wyrok z 28 kwietnia 2017 r., sygn. akt KIO 695/17).

Zatem wspólnicy spółki cywilnej mimo, że każdy z nich może działać samodzielnie i każdy podpisuje ofertę w postępowaniu, powinni ustanowić pełnomocnika do reprezentacji w przetargu.

Ustanowienie pełnomocnika nie musi przy tym następować odrębną czynnością prawną przez udzielenie pełnomocnictwa do reprezentacji w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia i każdorazowo w razie brania udziału w postępowaniu przez spółkę cywilną.

Pełnomocnik może zostać powołany w stosownym postanowieniu umowy spółki cywilnej, ewentualnie – jeśli umowa spółki to przewiduje – w uchwale wspólników. W takim przypadku nie będzie potrzebne pełnomocnictwo  zawarte w odrębnym oświadczeniu (dokumencie). Jako pełnomocnictwo spółka cywilna będzie mogła złożyć umowę spółki cywilnej albo uchwałę wspólników.

Autor:

Magdalena Grabarczyk

Magdalena Grabarczyk

Magdalena Grabarczyk

Radca prawny, przez 14 lat członek Krajowej Izby Odwoławczej, wiceprezes i rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej. Od 2023 roku prowadzi indywidualną praktykę radcowską zorientowaną przede...