Czy umowa PZP może podlegać obcemu prawu?

Stan prawny na dzień: 30.12.2024
Czy umowa PZP może podlegać obcemu prawu?

Jak odnieść się do sytuacji, w której wykonawca w trybie z wolnej ręki wymaga, żeby negocjowana umowa podlegała prawu np. angielskiemu? Czy Prawo zamówień publicznych dopuszcza w ogóle postanowienie, iż do umowy będzie stosowane prawo inne niż polskie?  Sprawdź, co na to nasza ekspertka.

Nie opowiadam się za możliwością zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego podlegającej prawu innemu (obcemu) niż prawo polskie z uwagi na specyfikę umów zawieranych na podstawie przepisów ustawy Pzp i szczególne instytucje przewidziane w ustawie Pzp.

Artykuł 214 ust. 1 ustawy Pzp określa szczególne oraz wyjątkowe okoliczności uprawniające zamawiającego do stosowania trybu zamówienia z wolnej ręki, którego istota przesądza o dopuszczalnym (legalnym) ograniczeniu konkurencyjności wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Natomiast, zgodnie z art. 217 ust. 1 ustawy Pzp, zamawiający, wraz z zaproszeniem do negocjacji, przekazuje wykonawcy informacje niezbędne do przeprowadzenia postępowania, w tym projektowane postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia.

W przedmiotowym przypadku należy zwrócić uwagę na art. 8 ust. 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy Pzp nie stanowią inaczej.

Na etapie realizacji umowy (i ewentualnych sporów z nią związanych) mogą mieć zastosowanie w szczególności art. 65 § 2 kc (w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, niż opierać się na jej dosłownym brzmieniu) czy też art. 355 § 1 kc (dłużnik jest zobowiązany do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju – tj. należytej staranności). Natomiast z ustawy Pzp na etapie realizacji umowy mogą mieć zastosowanie w szczególności przewidziane w niej przepisy dotyczące zmiany umowy, odstąpienia od niej bądź jej unieważnienia.

Ustawodawca, odwołując się w art. 8 ust. 1 ustawy Pzp, do polskiego Kodeksu cywilnego, niejako wskazuje na stosowanie prawa polskiego nie tylko na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, ale również w zakresie umów, w tym podczas ich realizacji.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...