Zanim zdecydujesz się żądać od wykonawców próbki tego, co będą oferować w czasie realizacji zamówienia, przeanalizuj kilka spraw. Pamiętaj, że próbka może mieć różny charakter – od dokumentu, który potwierdzi Twoje wymogi opisane w dokumentacji po determinantę tego, ile punktów przyznasz ofercie np. w kryterium jakość. Od roli, jaką ona pełni, będą następnie zależeć zasady oceny oferty, do której dołączono wadliwą próbkę lub w ogóle tego nie zrobiono. Miej na uwadze, że próbka będzie stanowić część dokumentacji postępowania i zwrócisz ją jedynie tym wykonawcom, którzy o to zawnioskują. Wybrany oferent zaś pozostawi próbkę w protokole i nie będziesz mógł jej zaliczyć na poczet przedmiotu realizowanej umowy.
Przypominam, że na łamach naszego portalu opublikowaliśmy niedawno 4 odpowiedzi na pytania Czytelników dotyczące próbek składanych z ofertą. Jeśli masz wątpliwości związane z tym tematem, jesteśmy pewni, że poniższe artykuły będą pomocne. Polecam Twojej uwadze:
1. Nie zawsze wolno wymagać próbek z ofertą od każdego wykonawcy starającego się o zamówienie
2. Próbka dostawy złożona z ofertą nie powinna być traktowana jako część przedmiotu umowy
3. Brak próbki, która potwierdza jakość, nie powinna powodować odrzucenia oferty4. Uważaj! Uzupełnienie próbki przedmiotu zamówienia nie zawsze jest możliwe
Redakcja