Zarówno mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa – podwykonawcy mogą zwrócić się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wypłatę zaległych należności. Wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.
Nowe przepisy dotyczą podwykonawców, którzy zawarli umowę z generalnym wykonawcą w ramach umowy o zamówienie publiczne na roboty budowlane zawartej z GDDKiA. W przypadku gdy wykonawca nie dokonał zapłaty firmie podwykonawczej za zrealizowane prace, ta będzie mogła zwrócić się do Generalnej Dyrekcji o wpłatę należności. Będzie to możliwe do wysokości posiadanej gwarancji należytego wykonania umowy, złożonej przez generalnego wykonawcę. Środki na spłatę należności, tak jak dotychczas, będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.
Nowością w projektowanej ustawie jest to, że obejmuje ona swym zakresem dużych przedsiębiorców. Do tej pory nie mieli oni możliwości starania się o spłatę należnego im wynagrodzenia. Nowe przepisy wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 czerwca 2013 r., który uznał, że nie ma podstaw, aby duże przedsiębiorstwa nie mogły być objęte ustawą.
Na podstawie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych w obecnym brzmieniuGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wypłaciła podwykonawcom 179,27 mln zł. Kwota ta była wypłacana od początku sierpnia 2012 roku do końca stycznia 2014 roku.
Ustawa w nowym brzmieniu ma wejść w życie w dniu następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska