W świetle przepisów prawa dopuszczalne jest doręczenie elektronicznego zaświadczenia z urzędu skarbowego w postaci wydruku pisma odzwierciedlającego jego treść (art. 144b § 1 Ordynacji podatkowej). W przypadku elektronicznego zaświadczenia z ZUS może być ono wykorzystywane w formie wydruku przez płatnika składek, który je uzyskał (art. 50 ust. 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Możliwości posługiwania się wydrukiem elektronicznego dokumentu nie ma natomiast w przypadku informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Szczegóły poniżej oraz w artykule: „W jakiej formie składać w przetargu informacje z KRK oraz zaświadczenia z US i ZUS?”
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie ustanawia dwie generalne reguły co do formy składania dokumentów:
Z uwagi na przepisy ustawowe zasady wynikające z przywołanego rozporządzenia ulegają modyfikacji w przypadku zaświadczenia z urzędu skarbowego (US) i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Oba zaświadczenia mogą być wystawione w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym (a od 1 lipca 2021 r. również podpisem zaufanym albo osobistym).
W świetle przepisów prawa dopuszczalne jest jednak doręczenie elektronicznego zaświadczenia z US w postaci wydruku pisma odzwierciedlającego jego treść (art. 144b § 1 ordynacji podatkowej). W przypadku elektronicznego zaświadczenia z ZUS może być ono wykorzystywane w formie wydruku przez płatnika składek, który je uzyskał (art. 50 ust. 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Oznacza to, że wykonawca (członek konsorcjum, podmiot udostępniający zasoby, podwykonawca), który ma zaświadczenie z US lub ZUS w postaci papierowej (wydruku dokumentu elektronicznego) będzie musiał sporządzić z tego dokumentu cyfrowe odwzorowanie, a następnie opatrzyć je własnym podpisem elektronicznym.
Możliwości posługiwania się wydrukiem elektronicznego dokumentu nie ma w przypadku informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym nie zawierają przepisu analogicznego do tego z Ordynacji podatkowej lub ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Na stronie e-Platformy MS KRK (https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web) wyjaśniono, że »wydany dokument ma postać pliku XML, który można zapisać na informatycznym nośniku danych (np. pamięć USB, płyta CD, DVD). Wizualizacja zaświadczenia możliwa jest przy wykorzystaniu funkcjonalności e-KRK. Wydruk nie jest dokumentem«”.
W przypadku elektronicznej informacji z KRK wnioskodawca otrzymuje archiwum w formacie zip zawierające: plik .xml z odpowiedzią, plik z kwalifikowanym podpisem elektronicznym odpowiedzi oraz wizualizację odpowiedzi w formacie .pdf. Archiwum to (a przynajmniej plik .xml z odpowiedzią oraz plik z kwalifikowanym podpisem elektronicznym odpowiedzi) należy przekazać zamawiającemu. Błędem jest przekazywanie wyłącznie pliku .pdf z wizualizacją.