E-zaświadczenie z urzędu skarbowego jako podmiotowy środek dowodowy w przetargu

Stan prawny na dzień: 04.05.2023
E-zaświadczenie z urzędu skarbowego jako podmiotowy środek dowodowy w przetargu

Zarówno zaświadczenie wydane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, jak i naczelnika urzędu skarbowego, potwierdza informacje dotyczące niezalegania z opłacaniem podatków i opłat dotyczących danego wykonawcy.

Tym samym za dopuszczalne należy uznać złożenie zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego wydanego przez e-Urząd Skarbowy jako podmiotowego środka dowodowego na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia z art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Przypomina o tym Urząd Zamówień Publicznych w opinii prawnej pt. „Zaświadczenie wydawane przez e-Urząd Skarbowy jako podmiotowy środek dowodowy”.

Opinia potwierdza, że dokument elektroniczny wydany w eUrzędzie Skarbowym jest równorzędny dokumentom wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego w tradycyjnej papierowej postaci.

Przesłanka wykluczenia i dokument sprawdzający

Zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp z postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający może wykluczyć wykonawcę, który naruszył obowiązki dotyczące płatności podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykonawca przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo ofert opłacił zaległości lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych, aby potwierdzić brak powyższej podstawy wykluczenia, zamawiający może żądać zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego, które potwierdzi, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków i opłat. Musi być ono wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed jego złożeniem.

Jeśli wykonawca zalega z opłacaniem podatków lub opłat zamawiający żąda złożenia dokumentów potwierdzających, że przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert wykonawca opłacił należności lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności.

Przepisy potwierdzają, że e-zaświadczenia z urzędów skarbowych są równorzędne tradycyjnym dokumentom papierowym  

Ustawa z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. poz. 1301) wprowadziła  elektroniczne doręczanie i automatyzację procesu wydawania zaświadczeń przy pomocy konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Ponadto zgodnie z art. 35c ust. 1 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 813 ze zm.) Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydaje pisma generowane automatycznie w e-Urzędzie Skarbowym. Zgodnie natomiast z ust. 4 ww. przepisu, załatwienie sprawy w e-Urzędzie Skarbowym jest równoznaczne z załatwieniem sprawy przez organ KAS właściwy do jej załatwienia.

W komunikacie wydanym przez Krajową Izbę Skarbową czytamy: „(…) zaświadczenia elektroniczne powinny być traktowane na równi z dokumentami papierowymi. Dokument elektroniczny (plik) pobrany z e-US ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument papierowy. Zaświadczenie doręczane na konto podatnika w serwisie opatrzone jest kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa Krajowej Administracji Skarbowej lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego”.

 

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej przeczytasz tutaj >> https://twojasystent.pl/portal-zamowienia-publiczne

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...