Wielu wykonawców w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia i zaraz po jego zakończeniu korzysta z możliwości odwołania do KIO celem zakwestionowania decyzji zamawiającego. Koszty postępowania przed KIO – szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców – mogą okazać się barierą swobodnego dostępu do procedur odwoławczych. Czy faktycznie tak jest? W naszym zestawieniu sprawdzicie,. Przedstawiamy fragmenty analiz systemowych Urzędu Zamówień Publicznych, z których można również dowiedzieć się, ile odwołań wpłynęło do KIO w I kwartale 2023 roku oraz jaki odsetek spraw wygrywają wykonawcy a jaki zamawiający.
W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 marca 2023 r. wniesiono ogółem 919 odwołań.
28% tj. 261 odwołań oddalono, zaś 2% czyli 25 odrzucono z powodów formalnych. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła 196 odwołań tj. 21%. Liczba środków ochrony prawnej rozstrzygnięta na korzyść wykonawcy i zamawiającego plasuje się więc na podobnym poziomie.
UZP podaje, że najwięcej odwołań jest wnoszonych w postępowaniach na usługi (54% w 2022 roku i 51% w 2022 roku). W postępowaniach na dostawy i roboty budowlane liczba odwołujących się pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie:
Liczba skarg złożonych na wyroki Krajowej Izby Odwoławczej jest stosunkowo niewielka:
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/
Źródło: Informator UZP nr 1/2023, https://www.gov.pl/web/uzp/