Jak uzyskać w przetargu tonery wysokiej jakości bez ryzyka naruszenia zasady uczciwej konkurencji?

Stan prawny na dzień: 19.03.2024
  Jak uzyskać w przetargu tonery wysokiej jakości bez ryzyka naruszenia zasady uczciwej konkurencji?

Zamawiając tusze lub tonery do drukarek, zależy nam, by uzyskać produkty wydajne  i wysokiej jakości. Jeśli jednak jednocześnie należy przestrzegać reguł równego traktowania wykonawców, uczciwej konkurencji oraz respektować generalny zakaz wskazywania w dokumentach zamówienia znaków towarowych, to zadanie może okazać się trudniejsze, niż przewidywaliśmy. Jednym z rozwiązań jest możliwość ustanowienia w przetargu jakościowego kryterium w postaci liczby wydruków z zaoferowanego tonera. Przy tworzeniu takiego kryterium w relacji do opisu przedmiotu zamówienia rekomendujemy uwzględnienie wskazówek, o których mowa poniżej.

Stosownie do art. 240 ustawy Pzp, zamawiający opisuje kryteria oceny ofert w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Przy czym kryteria oceny ofert i ich opis nie mogą pozostawiać zamawiającemu nieograniczonej swobody wyboru najkorzystniejszej oferty oraz powinny umożliwiać weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania przedmiotu zamówienia na podstawie informacji przedstawianych w ofertach.

Zamawiający ma prawo tak opisać przedmiot zamówienia, by za pomocą dobranych  kryteriów oceny ofert móc zrealizować swoje wymagania i zapewnić utrzymanie przedmiotu zamówienia o oczekiwanej jakości.

W kryterium „jakość” punkty przyznaje się najczęściej za to, iż oferowany przez wykonawcę przedmiot zamówienia spełnia określone wymagania na ustalonym przez zamawiającego bądź wyższym poziomie.

W szczególności oferowany przedmiot zamówienia będzie punktowany w tym kryterium ze względu na posiadanie dodatkowych cech albo charakteryzowanie się odpowiednio większym lub mniejszym ich nasileniem niż wymogi progowe zawarte w opisie przedmiotu zamówienia.

W dotychczasowych opiniach UZP podnoszono, że zamawiający zainteresowany zakupem produktów należytej jakości powinien mieć możliwość podejmowania działań mających na celu zapewnienie wymiernych rezultatów w zakresie właściwej eksploatacji, bezawaryjności i żywotności urządzeń oraz odpowiedniego okresu eksploatacji materiałów. Nie ma zatem przeszkód, aby zamawiający uwzględniając własne potrzeby oraz cel, jakiemu ma służyć przedmiot zamówienia, opisał go w taki sposób, iż żąda dostawy materiałów eksploatacyjnych o określonych parametrach technicznych dotyczących np.:

  • wydajności,
  • okresu eksploatacji,
  • jakości wydruku czy też
  • kompatybilności z innymi urządzeniami,

o ile opis ten nie będzie ograniczać konkurencji np. wyłącznie do producenta urządzeń drukujących.

Jakość zamawianych materiałów eksploatacyjnych może być przez zamawiającego promowana w ramach kryteriów oceny ofert poprzez ocenę konkretnych cech czy właściwości zamawianych produktów.

Autor:

Redakcja