Dnia 22 października 2024 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C‑652/22, w której skarżącą była firma z Turcji. W orzeczeniu wskazano, że podmioty z krajów spoza Unii Europejskiej, które nie podpisały porozumień i umów w sprawie zamówień publicznych z UE, nie muszą być równo traktowane z wykonawcami unijnymi. Czy wobec tego SWZ powinna zawierać jakieś konkretne zapisy, które będą normować udział takich podmiotów w przetargu? Sprawdź, co na to nasz ekspert.
Z uwagi na to, że wyrok TSUE w sprawie C‑652/22 został wydany niedawno, brak jest jeszcze praktyki co do tego, jak ukształtować konkretne postanowienia SWZ. Zdaniem eksperta w dokumentach zamówienia można wskazać: „Zamawiający – jako niezgodą z warunkami zamówienia (art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp) – odrzuci ofertę złożoną przez wykonawcę z państwa trzeciego, które nie zawarło Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) lub dwustronnej umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a tym państwem”.
W Komunikacie Komisji Europejskiej z 13.08.2019 r. „Wytyczne dotyczące udziału oferentów z państw trzecich w unijnym rynku zamówień publicznych oraz wprowadzania na ten rynek towarów z państw trzecich (2019/C 271/02)” wyjaśniono, że „(...) jeżeli nabywcy publiczni otrzymują ofertę od wykonawcy spoza UE, powinni sprawdzić, czy oferta jest objęta zawartymi przez UE umowami dotyczącymi udzielania zamówień publicznych w kontekście międzynarodowym, takimi jak GPA lub umowy o wolnym handlu, aby ustalić, czy oferent uzyskał dostęp do tego zamówienia”.
Więcej o nowym orzeczeniu TSUE piszemy tutaj: Ograniczenie dostępu do zamówień publicznych dla państw spoza UE (wyrok TSUE w sprawie C-652/22)
Podstawa prawna