Jeżeli wykonawca sam nie ma doświadczenia w budowie obiektu mostowego, a posługuje się doświadczeniem podmiotu trzeciego, to podmiot trzeci powinien w ramach przedmiotu zamówienia taki zakres zrealizować. Samo oświadczenie o udostępnieniu doświadczenia nie może zastępować oświadczenia o zakresie robót, jaki podmiot trzeci będzie wykonywał w ramach umowy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 sierpnia 2022 r., sygn. akt KIO 1861/22).
Zgodnie z art. 118 ust. 4 pkt 3 ustawy Pzp, w zobowiązaniu podmiotu udostępniającego zasoby, podmiot trzeci oprócz informacji o dostępnych zasobach powinien określić, czy i w jakim zakresie zrealizuje roboty budowlane, których wskazane zdolności dotyczą. Są to dwa osobne oświadczenia:
1) oświadczenie wiedzy o zakresie posiadanych zasobów i
2) oświadczenie woli wskazujące na zakres robót, które ma realizować podmiot trzeci.
KIO zgodziła się z poglądem, wyrażonym w komentarzu do art. 118 Prawa zamówień publicznych pod red.: Marzena Jaworska, Dorota Grześkowiak-Stojek, Julia Jarnicka, Agnieszka Matusiak. Zgodnie z nim wymóg wykonania części zamówienia, z którym wiąże się udostępniany zasób, należy rozumieć jako obowiązek faktycznej realizacji części zamówienia w charakterze podwykonawcy lub przy udziale wykonawcy, np. poprzez oddelegowanie przez podmiot trzeci swoich pracowników wraz z niezbędnym know-how do bezpośredniej realizacji zamówienia. Takie rozwiązanie uzasadnia specyfika tych zasobów, jako integralnie związanych z danym podmiotem.
Określone kwalifikacje lub wykształcenie świadczą o posiadaniu wiedzy wymaganej dla należytego wykonania zamówienia, doświadczenie zaś – o posiadaniu odpowiednich, praktycznych umiejętności, wyuczonych i ugruntowanych w praktyce. W przypadku tych zasobów brak jest zatem możliwości realnego ich przekazania, a następnie wykorzystania w trakcie świadczenia usług lub wykonywania robót budowlanych jedynie za pomocą np. szkoleń, konsultacji, doradztwa czy nadzoru. Ich realne wykorzystanie na etapie realizacji takiego zamówienia możliwe jest wyłącznie przez wykonanie robót budowlanych lub usług, do realizacji których określone zdolnością są w postępowaniu wymagane (por. wyroki KIO z 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt KIO 791/15; z 25 kwietnia 2016 r., sygn. akt KIO 526/16; z 13 marca 2017 r., sygn. akt KIO 359/17).
Sprawdź także: Udostępnienie zasobów podmiotu trzeciego w nowej ustawie Pzp
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/