Warunek udziału w postępowaniu dotyczący profilu zatrudnienia przez wykonawcę ponad 50% osób niepełnosprawnych nie może być spełniony tylko przez niektórych członków konsorcjum. Takie działanie prowadziłoby od obejścia ustawy Prawo zamówień publicznych – czytamy w najnowszej opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych.
Zamawiający w prowadzonym postępowaniu ma prawo zastrzec, że o udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy zatrudniający w ponad 50% osoby niepełnosprawne. Artykuł 22 ust. 2 ustawy Pzp, który pozwala na wyznaczenie takiego warunku, ma na celu nie tylko wyrównanie możliwości konkurencyjnych przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne, ale także aktywizację niepełnosprawnych i zwiększenie ich szans na rynku pracy.
Przy czym obowiązek legitymowania się przez wykonawcę określonym profilem zatrudnienia nie należy traktować w taki sam sposób jak warunków udziału w postępowaniu, które zostały opisane w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp. Profil zatrudnienia nie służy bowiem ocenie zdolności podmiotu do realizacji przedmiotu zamówienia przez pryzmat posiadanych uprawnień, wiedzy, doświadczenia, potencjału technicznego, osobowego i finansowego wykonawcy. Określa on wyłącznie strukturę zatrudnienia istniejącą u wykonawcy dopuszczonego do udziału w postępowaniu – wskazuje UZP w swojej opinii.
Urząd Zamówień Publicznych ostrzega, że ze względu na wyjątkowy charakter art. 22 ust. 2 należy uważać na jego interpretację. Otóż w przypadku wykonawców wspólnie się ubiegających o udzielenie zamówienia spełnienie warunku dotyczącego struktury zatrudnienia tylko przez jednego konsorcjanta nie będzie automatycznie powodowało spełnienia warunku przez całe konsorcjum. Zdaniem UZP zawiązanie konsorcjum nie może bowiem stanowić drogi do obejścia przepisu ustawy poprzez dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawców, którzy w ogóle nie zatrudniają pracowników niepełnosprawnych. Spełnienie wymagania opisanego w art. 22 ust. 2 nie jest również możliwe poprzez skorzystanie z potencjału podmiotu trzeciego mającego status zakładu pracy chronionej.
Opinia prawna Urzędu Zamówień Publicznych pt. „Udzielanie zamówień zastrzeżonych na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych – spełnianie warunku dotyczącego profilu zatrudnienia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego”.