Czy zamawiający, który podzleca pewien zakres prac podczas realizacji umowy, zawsze musi powiadomić o tym zamawiającego? Przykładowo – w trakcie wykonywania robót budowlanych wykonawca musi przeprowadzić próby szczelności instalacji gazowej oraz otrzymać opinię kominiarską – czy wówczas ma obowiązek zgłoszenia podmiotu jako podwykonawcy?
Rozwiązania problemu poruszonego w pytaniu należy szukać przede wszystkim w treści umowy w sprawie zamówienia publicznego. To z jej postanowień będzie wynikać, w jakich sytuacjach i jakie podmioty należy zgłaszać jako podwykonawców.
Artykuł 464 ust. 8 ustawy Pzp stanowi, że w przypadku umów, których przedmiotem są roboty budowlane, wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia. Wyłączeniu od tego zgłoszenia podlegają umowy o podwykonawstwo:
1) wartości mniejszej niż 0,5% wartości umowy oraz
2) te, których przedmiot został wskazany przez zamawiającego w dokumentach zamówienia.
Wyłączenie, o którym mowa w pierwszym punkcie, nie dotyczy umów o podwykonawstwo o wartości większej niż 50.000 złotych. Zamawiający może określić niższą wartość, od której będzie zachodził obowiązek przedkładania umowy o podwykonawstwo. Rozstrzygające w tym zakresie będą zatem postanowienia umowy zawartej pomiędzy zamawiającym a (głównym) wykonawcą.