KIO o literalnej interpretacji przesłanek stosowania trybu z wolnej ręki

Stan prawny na dzień: 17.10.2023
  KIO o literalnej interpretacji przesłanek stosowania trybu z wolnej ręki

Artykuł 214 ust. 1 pkt 13 ustawy Pzp, poza przesłankami w nim określonymi, nie przewiduje, aby do udzielenia zamówienia z wolnej ręki, tzw. in-house, konieczne było spełnienie innych warunków niż wprost wymienione w tym przepisie. W konsekwencji w sytuacji spełnienia przesłanek udzielenia zamówienia z wolnej ręki określonych w art. 214 ust. 1 pkt 13 ustawy Pzp nie dochodzi do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt KIO 2142/23).

Oczywiste jest, że w trybie zamówienia z wolnej ręki, którego istotą jest brak jakiejkolwiek konkurencji dla jedynego wykonawcy, trudno w ogóle rozważać, na czym miałoby polegać zapewnienie przez zamawiającego przestrzegania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami. Zasada równego traktowania wykonawców przez zamawiającego jest tutaj także bezprzedmiotowa.

Ponadto KIO uznała, że niezasadne jest przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym zastosowanie trybu in-house jest możliwe tylko w przypadku braku innych podmiotów na rynku, które mogą świadczyć określone usługi. Jest to wprost sprzeczne z ratio legis art. 214 ust 1 pkt 13 ustawy Pzp, ponieważ przyjęcie takiego założenia powodowałoby de facto brak możliwości stosowania regulacji w praktyce.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...