Kujawsko-pomorskie gminy dostaną miliony rekompensaty za budowę A1

Stan prawny na dzień: 25.02.2013
wycinka lasu małe

Ponad 61 mln zł trafi do gmin w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie których trwa budowa autostrady A1. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje związane z ochroną środowiska, które zrekompensują straty lokalnych społeczności spowodowane przez budowę drogi.

Dofinansowanie zostanie przyznane w ramach projektu „Przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach gmin województwa kujawsko-pomorskiego w związku z budową autostrady A1 w latach 2011-2015”. Łączna wartość programu określona została na kwotę prawie 61 milionów złotych. Aby skorzystać z dofinansowania, gminy muszą wyłożyć 25% tej sumy. Pozostałe koszty związane z inwestycjami zostaną pokryte przez kujawsko-pomorski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (70% kosztów) oraz samorząd województwa (5%).

Realizacja inwestycji zaczęła się już w 2011 roku i będzie kontynuowana do roku 2015.

Na najbliższą sesję sejmiku zarząd województwa skierował projekty uchwał w sprawie dofinansowania rozpoczętych już przedsięwzięć oraz realizację nowych inwestycji. Pieniądze mają trafić do gmin: Raciążek, Brześć Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Włocławek, Waganiec i Lubień Kujawski, Kowal.

Stworzony przez nas mechanizm służy kompensacji strat w środowisku naturalnym, związanych z budową autostrady. To dla naszego regionu inwestycja bardzo ważna, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jak każde tego typu wielkie przedsięwzięcie infrastrukturalne, oznacza także określone koszty i uciążliwości dla lokalnych społeczności” – wyjaśnił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W ramach projektu zaplanowanych zostało 56 zadań. Będą one dotyczyć m.in. budowy, rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Z tych środków zostanie również zakupiony sprzęt, w tym samochody ratowniczo-gaśnicze z funkcją chemiczno-ekologiczną.

W ubiegłym roku gminy zakończyły 13 inwestycji. Obecnie trwa realizacja 10 kolejnych. Do tej pory wybudowano między innymi:

  • 7 km sieci kanalizacji grawitacyjnej,

  • 5,5 km sieci kanalizacji tłocznej,

  • 3,5 km przyłączy kanalizacyjnych,

  • 7 przepompowni ścieków,

  • 5 km sieci wodociągowej,

  • 270 przydomowych oczyszczalni ścieków,

  • 2 zbiorniki retencyjne wody pitnej o pojemności 150 m3

Zmodernizowano też 2,5 km sieci wodociągowej. Remont przeszły 2 stacje uzdatniania wody oraz przeprowadzono termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego w Lubieniu Kujawskim. Zakupiono też między innymi 3 samochody ratowniczo-gaśnicze dla ochotniczych straży pożarnych.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

www.kujawsko-pomorskie.pl

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl