Udzielanie zamówień publicznych przez Centrum Usług Wspólnych CUW

Stan prawny na dzień: 22.01.2025
Centrum Usług Wspólnych a przetargi

Centrum Usług Wspólnych (CUW) to podmiot realizujący wspólną obsługę finansową, administracyjną oraz organizacyjną, w szczególności dla jednostek organizacyjnych gminy, powiatu lub województwa. W ramach powierzonych zadań CUW wykonuje m.in. obsługę jednostek w zakresie zamówień publicznych, w szczególności poprzez przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o zamówienia publiczne, udzielanie zamówień publicznych, zawieranie umów ramowych na rzecz poszczególnych zamawiających lub grup zamawiających. CUW umożliwia zatem centralizację zakupów. W odniesieniu do działalności CUW w obszarze obsługi zamówień publicznych na rzecz obsługiwanych przez tę jednostkę zamawiających, pojawiają się liczne dylematy interpretacyjne, w tym m.in. w kwestii doboru właściwego sposobu powierzenia zadań, szacowania zamówień, planowania zakupów czy sprawozdawczości. Niniejszy tekst systematyzuje te zagadnienia.

W tym artykule
  • Centrum Usług Wspólnych jest to podmiot zapewniający wspólną obsługę m.in. finansową i administracyjną określonym jednostkom podległym. W ten sposób można ograniczyć np. koszty obsługi księgowości, kadr czy płac, zwiększając efektywność poprzez lepsze wykorzystanie zasobów do realizacji zadań.
  • Centra Usług Wspólnych (CUW) są tworzone na mocy ustaw samorządowych, w tym art. 10a ustawy o samorządzie gminnym, art. 6a ustawy o samorządzie powiatowym i art. 8c ustawy o samorządzie województwa. Przepisy te umożliwiają gminom, powiatom i województwom zapewnienie wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej dla podległych jednostek.
  • CUW mogą wspierać jednostki organizacyjne zaliczane do sektora finansów publicznych, takie jak instytucje kultury czy inne osoby prawne powołane do realizacji zadań publicznych.
  • Zakres obowiązków CUW oraz jednostek obsługiwanych określa organ stanowiący samorządu terytorialnego (rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa). Z kolei instytucje kultury oraz inne podmioty mogą dołączyć do wspólnej obsługi po podpisaniu odpowiednich porozumień z organem wykonawczym (np. wójtem czy zarządem powiatu).
  • Choć CUW mogą wspierać zamawiających w ramach zamówień publicznych, ich status prawny nie pozwala na automatyczne przejęcie roli zamawiającego. Uchwała o utworzeniu CUW nie zastępuje regulacji ustawy Pzp. W związku z tym CUW musi działać na podstawie pełnomocnictwa lub porozumienia z jednostką zamawiającą.
  • CUW mogą pełnić różne role w postępowaniach, takie jak pełnomocnik zamawiającego, centralny zamawiający czy podmiot realizujący wspólne zamówienia. Niemniej jednak decyzje o zakresie działań CUW w zamówieniach publicznych muszą wynikać z aktów władczych organu wykonawczego lub zawartych porozumień.
  • CUW mogą przygotowywać postępowania zakupowe w imieniu zamawiających, ale każdy zamawiający odpowiada za własne plany postępowań i – co do zasady – szacowanie wartości zamówień. W przypadku centralnego zamawiającego to CUW sporządza sprawozdanie. Niezależnie od roli, szczegółowy zakres czynności CUW powinien być wyraźnie określony w pełnomocnictwach lub aktach władzy organów wykonawczych.

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...