Wykonawca w przetargu nieograniczonym złożył ofertę i opatrzył ją zaawansowanym podpisem elektronicznym wystawionym przez Narodowe Centrum Certyfikacji, Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ofertę w tzw. progach unijnych należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy zamawiający powinien przyjąć ofertę podpisaną zaawansowanym podpisem elektronicznym? Sprawdź, co na to nasz ekspert.
Bez zapoznania się ze szczegółowym raportem z weryfikacji podpisu elektronicznego trudno jednoznacznie przesądzić, jaki podpis znajduje się na ofercie w omawianym przypadku. Jeśli jednak faktycznie oferta została podpisana zaawansowanym podpisem elektronicznym, to nie jest to równoznaczne z wymaganym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Rozporządzenie e-IDAS w art. 3 pkt 11 definiuje zaawansowany podpis elektroniczny jako podpis elektroniczny, który spełnia wymogi określone w art. 26. Oznacza to, że zaawansowany podpis elektroniczny:
Tymczasem kwalifikowany podpis elektroniczny – zgodnie z art. 3 pkt 12 rozporządzenia e-IDAS – to zaawansowany podpis elektroniczny, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i bazuje na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.
Zamawiający powinien zatem zwrócić uwagę, czy raport z weryfikacji podpisu potwierdza, że w stosunku do osoby, która złożyła podpis, jest wydany kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego. Pozwoli to ustalić, czy w danym przypadku występuje zaawansowany podpis elektroniczny, czy kwalifikowany podpis elektroniczny. Jeżeli okaże się, że ofertę opatrzono innym podpisem niż kwalifikowany podpis elektroniczny, należy ją odrzucić na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 63 ust. 1 ustawy Pzp.