Zatrudnienie przez wykonawcę osoby odbywającej karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, zatrudnionej uprzednio na podstawie umowy o pracę przez innego pracodawcę, a więc już aktywnej zawodowo, nie jest równoznaczne ze spełnieniem przez wykonawcę wymogu prowadzenia działalności obejmującej społeczną i zawodową integrację tej osoby (wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie z 7 czerwca 2018 r., sygn. akt IX Ga 739/17).
O prowadzeniu ww. działalności można mówić jedynie w przypadku, gdy przedsiębiorca zatrudnia osoby pozbawione wolności, które są nieaktywne zawodowo, znajdują się w niekorzystnej sytuacji i są niezintegrowane społecznie, czego nie można odnieść do osoby, która w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przebywa w społeczeństwie i już pracuje, czyli jest aktywna zawodowo.
Wykonawca, który nie wykazał, że jest przedsiębiorcą, którego działalność obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych w rozumieniu art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, np. osób pozbawionych wolności lub zwalnianych z zakładów karnych mających trudności w integracji ze środowiskiem, podlega wykluczeniu z udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego o zastrzeżonym charakterze.